Ryszard Petru apeluje o podwyżki dla pielęgniarek

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej obawia się braku personelu w pielęgniarstwie i za wysokiej średniej wieku. Rozwiązaniem powinny być natychmiastowe podwyżki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ryszard Petru apeluje o podwyżki dla pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

3 wrz 2015 15:05


- Jest jedna grupa zawodowa w Polsce, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek - przypomniał Petru. - W niedługim czasie grozi nam nie tylko luka pokoleniowa, ale po prostu bieżący brak personelu medycznego w tak ważnym obszarze, jakim jest pielęgniarstwo i położnictwo - dodał.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśliła, że już teraz w Polsce widoczne są problemy z zabezpieczeniem społeczeństwa w usługi pielęgniarskie.

- W tej chwili, gdyby pielęgniarki chciały pracować tylko w jednym miejscu pracy, około 30 proc. podmiotów miałoby problem z funkcjonowaniem - zaznaczyła. Dodała, że największym problemem obecnie jest wysoka średnia wieku pielęgniarek.

Ostry dyżur

Kampania społeczna "Ostatni dyżur" została zainaugurowana przez NRPiP pod koniec maja br. W ramach akcji zbierane są podpisy pod petycją zawierającą apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne". Podpisy będą zbierane do listopada, a następnie zostaną przekazane rządowi.

Organizatorzy kampanii "Ostatni dyżur" szacują, że w ciągu siedmiu lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys. Zdecydowana większość polskich pielęgniarek to osoby pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat, ale - jak wynika z prognoz przedstawianych na stronie kampanii - już w 2022 r. osiągnie 50 lat.

Dotychczas deklarację na rzecz akcji "Ostry dyżur" podpisały również m.in.: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Domów Opieki i Fundacja "Rodzić po ludzku"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

aleks1 2015-09-04 11:25:19

aleks1 83.25.32.* 2015-09-04 10:56 Tylko odejście od łóżka, lub urlop na żądanie ( 10 lat ogłupiali, obiecywali złodzieje ,oszuci z po czy szydercy i szowiniści z pisu do tego też złodzieje którzy zasłaniają się prawem kanonicznym (dopomóż bóg). Żadnych ustępstw i błaznowania w warszawie -to upadla, poniża. tak trzymać i pomóżcie sztandar wyprowadzić milionerowi ziombali, oszustce kOPACZ i tego od żołądkowej gorzkiej ze starogardu co mu najlepiej wyszło to włosy z narcyzowatej głowy--błazen 100u procentowy, Obecne pielęgniarki bez OFE(Ukradli )-na emeryturze 1000 zł!!!!!!!!!( nikogo zIOMBAL nie zwolni z pracy -100% -oN o tym wie -klei głupa tylko