×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek zdrowia cierpi na brak kadr. Rząd działa, ale efekty dopiero za kilka lat

  • Autor: PAP/JS
  • 12 sty 2018 17:16

Ministerstwo Zdrowia w piśmie do RPO zapewniło, że podejmuje działania zmierzające do zwiększenia liczby personelu medycznego w Polsce; efekty tych działań - ze względu na cykl kształcenia i doskonalenia - mają być widoczne w perspektywie najbliższych lat.

Rynek zdrowia cierpi na brak kadr. Rząd działa, ale efekty dopiero za kilka lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar alarmował w piśmie do Ministerstwa Zdrowia, że nierozwiązany problem czasu pracy lekarzy stanowi zagrożenie zarówno dla pacjentów, jak i dla samych medyków.

RPO przekonywał, że ze względu na powszechną wieloetatowość i łączenie etatu z umowami cywilnymi zasadne jest określenie maksymalnych norm czasu pracy medyków w danym okresie rozliczeniowym, bez względu na formę prawną jej świadczenia.

W odpowiedzi MZ - jak przekazało biuro Rzecznika - stwierdziło, że przyczyną nadmiernego wydłużania czasu pracy lekarzy są nie tyle niewystarczające zabezpieczenia zawarte w przepisach prawa, ale przede wszystkim deficyt kadr medycznych.

Ministerstwo zapewniło, że systematycznie podejmuje działania zmierzające do zwiększenia liczby personelu medycznego w Polsce, jednak z uwagi na tok nabywania wiedzy i umiejętności, efekty tych działań przyniosą odczuwalną poprawę sytuacji kadrowej dopiero w perspektywie najbliższych lat. Wskazało m.in., że zwiększone zostały limity przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny, dzięki czemu kształci się na nich więcej studentów.

Resort przypomniał, że ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych zakłada stopniowy wzrost płac, z uwzględnieniem minimalnych wymogów.

MZ przypomniało również, że lekarze kwalifikowani na rezydenturę w dziedzinach: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, kardiologia dziecięca, ortodoncja, psychiatria oraz w 15 dziedzinach uznanych za priorytetowe, otrzymają wynagrodzenia zasadnicze wyższe o co najmniej 1168 zł niż ustalone dla lekarza odbywającego specjalizację w zwykłej dziedzinie medycyny.

W ocenie MZ, w celu sprostania wymaganiom jakości oraz dostępności do leczenia i diagnostyki na poziomie porównywalnym do tego w rozwiniętych krajach europejskich, należy także uelastycznić przepisy, na podstawie których lekarze oraz pozostali pracownicy wykonujący zawody medyczne świadczą pracę w podmiotach leczniczych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek zdrowia cierpi na brak kadr. Rząd działa, ale efekty dopiero za kilka lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA