WIADOMOŚCI

Rusza akcja Onkoodpowiedzialni

Autor: km Dodano: 08-06-2021 11:49 | Aktualizacja: 08-06-2021 11:53
Pierwsza odsłona akcji skierowana jest do kobiet dotkniętych nowotworem ginekologicznym (fot. Pixabay)

Ruszyła akcja „Onkoodpowiedzialni” poświęcona edukacji onkologicznej, profilaktyce i promocji zdrowia. Pierwsza odsłona akcji skierowana jest do kobiet dotkniętych nowotworem ginekologicznym.

  • Akcja „Onkoodpowiedzialni” opiera się na wspólnych działaniach ze społecznie odpowiedzialnymi pracodawcami w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej pracowników.
  • Czerwcowa odsłona akcji poświęcona jest nowotworom ginekologicznym, rakowi endometrium i rakowi szyjki macicy.
  • W ramach akcji planowane są spotkania live z lekarzami, psychoonkologami oraz pacjentkami onkologicznymi.

Ostatnie miesiące to duże ograniczenia w dostępie do opieki medycznej. Badania diagnostyczne i profilaktyczne, wizyty kontrolne czy planowe zabiegi odkładane były na późniejsze terminy. Jak pokazują statystyki w 2020 roku wystawiono o 19 665 mniej kart Diagnostyki I Leczenia Onkologicznego niż w 2019 r.. Oznacza to, że osoby które zachorowały na nowotwór nie zostały zdiagnozowane i nie otrzymały odpowiedniej opieki na czas. Jednocześnie nie były wykonywane podstawowe badania profilaktyczne, takie jak cytologia (z programów profilaktycznych refundowanych z NFZ skorzystało w 2020 r. zaledwie 14 proc. uprawnionych).

Akcja „Onkoodpowiedzialni’, której inicjatorem jest NEO Hospital, opiera się na wspólnych działaniach ze społecznie odpowiedzialnymi pracodawcami w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej pracowników, zwrócenia uwagi na profilaktykę onkologiczną i wskazania ścieżki, jak sobie radzić z chorobą onkologiczną, gdy dotknie ona któregoś z pracowników. Partnerami akcji zostali między innymi Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, Business Centre Club, czy Polska Federacja Szpitali.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

fot. Shutterstock

Czerwcowa odsłona akcji poświęcona jest nowotworom ginekologicznym, rakowi endometrium i rakowi szyjki macicy. To one bowiem w Polsce od lat mają jedne z najgorszych wyników śmiertelności w Unii Europejskiej. 

- Poprzez naszą akcję chcemy stworzyć zaangażowanym firmom i ich pracownikom możliwość zadawania pytań i poznania rozwiązań, w tym przede wszystkim w zakresie profilaktyki i nowoczesnych metod leczenia. Wiele zależy od nas samych, od naszych odpowiedzialnych postaw wobec własnego zdrowia. Możemy kontrolować wiele czynników ryzyka. Między innymi zachowując aktywność fizyczną i dbając o odpowiednia dietę. A także wykonując systematycznie badania profilaktyczne. Należy również pamiętać, że choroby nowotworowe można skutecznie leczyć i współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości i nowoczesnych technik leczenia - mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Neo Hospital. 

W ramach akcji planowane są spotkania live z lekarzami, psychoonkologami, którzy podzielą się doświadczeniami oraz odpowiedzą na pytania, jak dbać o zdrowie, jak reagować, gdy pojawia się choroba onkologiczna, gdzie szukać pomocy, jaka jest rola opieki personalizowanej oraz, jak na powrót do zdrowia wpływają nowe technologie. Podczas planowanych spotkań swoją perspektywą podzielą się także pacjentki, które same zachorowały na nowotwór.