RPO: Lekarze po rezydenturze powinni mieć obowiązek pracy w Polsce

Lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas - uważa Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska. W piśmie do Ministra Zdrowia zwraca uwagę na niedobór specjalistów i pyta o planowanie działania w tym zakresie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

RPO: Lekarze po rezydenturze powinni mieć obowiązek pracy w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 gru 2015 14:17


Kozłowska przypomina, że dostęp pacjentów do lekarzy różnych specjalności jest jednym z elementów zapewniających właściwą realizację prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.

Z informacji przekazanych Rzecznikowi przez konsultantów krajowych poszczególnych dziedzin medycyny wynika, że w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, chirurgów ogólnych, chirurgów dziecięcych, diabetologów, genetyków klinicznych, lekarzy rodzinnych, kardiologów dziecięcych, nefrologów dziecięcych, alergologów oraz geriatrów.

Kozłowska przypomina też wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK, z której wynika, że w niektórych rejonach nie ma ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej. W jej ocenie taka sytuacja powoduje, że opieka nad osobami w podeszłym wieku, realizowana zgodnie z zasadami aktualnej wiedzy medycznej, jest znacznie utrudniona.

Według Rzecznik należy wprowadzić kompleksowe zmiany obejmujące zarówno przepisy dotyczące kształcenia lekarzy, jak i programów kształcenia przed- i podyplomowego.

"Biorąc pod uwagę, że szkolenie lekarzy w ramach rezydentur jest finansowane ze środków budżetowych, a część wykwalifikowanej kadry medycznej emigruje po zakończeniu szkoleń do krajów, w których zawód lekarza jest lepiej opłacany, celowe jest uzależnienie uczestnictwa w takim szkoleniu od zobowiązania przyszłych specjalistów do przepracowania określonego czasu w Polsce, w systemie ubezpieczeń zdrowotnych" - uważa Kozłowska. Zaznacza też, że podobne rozwiązania o charakterze lojalnościowym są powszechnie stosowane zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.

Rzecznik poprosiła resort zdrowia o informację na temat aktualnych i planowanych działań legislacyjnych oraz organizacyjnych podejmowanych w celu ograniczenia zjawiska niewystarczającej liczby specjalistów w niektórych dziedzinach medyczny.

Na problem sygnalizowany przez Rzecznika Praw Pacjenta uwagę zwrócił również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej prezentującej plan działań nowego kierownictwa resortu. Minister zapowiedział przywrócenie podyplomowego stażu lekarskiego oraz zwiększenie liczby miejsc na studiach w języku polskim. Zapowiedział też, że każdy lekarz po stażu będzie miał zagwarantowane miejsce na rezydenturze

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wojtek 2015-12-16 18:38:57

Świetny pomysł pani rzecznik! Skoszarować tych wszystkich cwaniaczków lekarzy i pielęgniarki . Do pilnowania ich zorganizować w każdym szpitalu i przychodni uzbrojony oddział żołnierzy lub policjantów. Żeby się konowałom i pigułom w głowach nie poprzewracało płacić im 3,50 zł za godzine brutto!

Beata 2015-12-16 15:35:48

Sędziowie, prawnicy nie znajda pracy zagranicą! Studia pielęgniarskie nie są takie drogie. Informatycy mogą pracować z domu nie musza wyjeżdżać bo tu mają dobre pensje. Studia na medycynie są najdroższe. Jeśli jest Pan tego zdania, to też jestem za- inne drogie kierunki gdzie są drogie laboratoria itp też powinny mieć na wejściu klauzulę- jeśli wyjeżdżam to albo odrabiam albo spłacam. Wszyscy chcą tylko brać z budżetu , a kto tam wpłaca?Urzędnicy się mnożą, luksusowe biurka kupują i mercedesy w urzędach. A z czyich podatków to idzie? Z firm ! A czy przedsiębiorcom , którzy to wszystko wypracowują ktoś coś daje ? Tylko budżetówka woła jeszcze jeszcze nam dajcie !czy przedsiębiorcy mają jakieś możliwości pretensji podniesienia pensji ? Nie ! tylko państwo ustali podniesienie stawki minim za godzinę a przedsiębiorca skąd ma na to wziąć ? wzrośnie ilość bezrobotnych, bo zamkną w końcu te swoje firmy. A taki lekarz zawsze sobie dorobi i koniak dostanie i czekoladę i w kopercie. Nie widziałam jeszcze biednych lekarzy nawet w komunie!!!

Karol 2015-12-15 19:24:35

Czego jak czego, Jozef ale tego tramwaju w Lizbonie, to Ci naprawdę zazdroszczę!