PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Roboty zastąpią lekarzy? "To przyszłość medycyny"

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2022 10:30

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku na stałe będzie wykorzystywany do operacji małoinwazyjnych robot da Vinci. W czwartek spółka Copernicus zarządzająca szpitalem podpisała umowę na zakup robota o wartości ponad 10 mln zł. Szef urologii gdańskiego szpitala dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz w rozmowie z PAP wskazuje, że roboty to przyszłość medycyny.

Roboty zastąpią lekarzy? "To przyszłość medycyny"
W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku na stałe będzie wykorzystywany do operacji małoinwazyjnych robot da Vinci (Fot. National Cancer Institute/Unsplash)
REKLAMA
  • Szpital zakupił robota da Vinci, ale lekarze w gdańskim szpitalu pracują już na tym sprzęcie od lat.
  • Robot nie zastępuje lekarza, ale jeśli - jak mówi dr Arkadiusz Mikszewicz - zespół na sali operacyjnej założyłby porty do jamy brzusznej, to lekarz w trakcie operacji może przebywać w innym kraju.
  • Dziennie szpital jest w stanie przeprowadzić dwie operacje przy użyciu robota.

PAP: Szpital zakupił robota da Vinci, ale lekarze w gdańskim szpitalu pracują już na tym sprzęcie od lat.

Dr Arkadiusz Mikszewicz: Wcześniej robot był dzierżawiony, później wzięty w leasing a teraz jest już nasz.

PAP: Ilu lekarzy potrafi go obsługiwać?

A.M.: Robota chirurgicznego da Vinci obsługuje dwóch lekarzy i do jego obsługi szkoli się kolejnych dwóch. Jeżeli lekarz ma doświadczenie w operacjach laparoskopowych w klasycznej chirurgii, to w ciągu 2-3 miesięcy jest już doskonale wyszkolony. Generalnie te operacje z wykorzystaniem robota dla chirurga są łatwiejsze niż operacje tradycyjne.

PAP: Dlaczego?

A.M.: Dlatego, że jest lepsza widoczność. Doskonale widać ruchy, które wykonuje chirurg. Poza tym są one kompensowane przez robota, nie można wykonywać raptownych ruchów, są sterowane bardzo płynnie. Ramiona robota wykonują takie obroty ręki, których lekarz normalnie w trakcie tradycyjnej operacji nie byłby w stanie wykonać, nie użyłby takich trików czy chwytów jak robot.

PAP: Czyli robot w pełni zastępuje lekarza?

A.M.: Nie zastępuje, ale jeśli zespół na sali operacyjnej założyłby porty do jamy brzusznej, to lekarz w trakcie operacji może przebywać w innym kraju. Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota zostały przeprowadzone w 1999 roku przez lekarzy, którzy byli w Nowym Jorku, a pacjent na sali operacyjnej we Włoszech. Lekarze łączyli się z robotem poprzez sieć telefoniczną.

PAP: To urządzenie zostało wymyślone właśnie w takim celu.

A.M.: Urządzenie stworzyła NASA, które potem przejęło wojsko. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie operacji na żołnierzach, którzy biorą udział w działaniach wojennych, przez lekarzy którzy są w innych miejscach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roboty zastąpią lekarzy? "To przyszłość medycyny"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA