243 szpitale powiatowe w 2016 r. leczyły prawie 2,4 mln pacjentów, co stanowiło ok. 32 proc. wszystkich chorych. Tymczasem w tych lecznicach specjalizuje się niecałe 2,7 proc. młodych lekarzy. Z powodu coraz większych problemów kadrowych MZ przymierza się do częściowego wprowadzenia obowiązku specjalizacji właśnie w małych szpitalach. Rezydenci odpowiadają: chcemy być zachęcani, ale nie zmuszani.
- Rynek Zdrowia
- •18 wrz 2018 7:33

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) w ramach szerokiej dyskusji o problemach kadrowych małych lecznic apeluje, by zmienić organizację systemu rezydenckiego. Potwierdza, że istnieje olbrzymia dysproporcja w obszarze odbywania specjalizacji przez młodych lekarzy i aktualnie szpitale powiatowe praktycznie nie korzystają z pracy rezydentów. Niebawem może się to jednak zmienić.
Resort zdrowia: konsultowana jest propozycja zapisu…
„Aktualnie szpitale powiatowe nie korzystają z pracy rezydentów, co jest spowodowane przejmowaniem rezydentur przez szpitale kliniczne. Niezbędne jest wprowadzenie zmian, zgodnie z którymi część okresu rezydentury będzie realizowana w szpitalach powiatowych” - czytamy we wspólnym stanowisku OZPSP i Związku Powiatów Polskich, które przedstawiono 30 sierpnia br.
Pierwsze sygnały o możliwych zmianach pojawiły już jednak znacznie wcześniej. 21 marca br., podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych pn. "Deficyt kadry medycznej (brak lekarzy i pielęgniarek) szczególnym wyzwaniem dla szpitali powiatowych”, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że "ten temat jest przedmiotem analiz w MZ". Chodziło o różnicę pomiędzy całkowitą liczbą specjalizujących się lekarzy (25 066) a tymi, którzy specjalizację odbywają w szpitalach powiatowych (665).
Zapytaliśmy zatem resort, czy te analizy już się zakończyły i czy planowane są jakieś zmiany.
„Ministerstwo Zdrowia dostrzega konieczność dokonania zmian w kształceniu podyplomowym, czyli nowelizacji ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (…), dlatego (…) został powołany zespół, którego zadaniem ma być przygotowanie rekomendacji zmian przepisów".
Resort poinformował, że zespół zakończy pracę 31 grudnia br.
„W ramach projektowanych rozwiązań konsultowana jest propozycja zapisu, zgodnie z którym lekarz może realizować moduł podstawowy szkolenia specjalizacyjnego (w szczególności z chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii) lub całość szkolenia w ww. dziedzinach wyłącznie w szpitalach powiatowych” - napisało MZ.
Więcej w portalu RynekZdrowia.pl.


KOMENTARZE (0)