×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rezydenci przedstawili obywatelski projekt i apelują do pacjentów

  • Autor: aw/PAP
  • 23 paź 2017 20:40

Autorzy projektu chcą, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Rezydenci przedstawili obywatelski projekt i apelują do pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata - to cel obywatelskiego projektu, o którym w poniedziałek (23 października) poinformowali rezydenci.

• Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające kilkanaście zawiązków zawodowych, opublikowano późnym popołudniem na stronie Porozumienia Rezydentów OZZL.

 

• Zapewnili też, że medycy, którzy w środę wezmą udział w "dniu bez lekarza" w Małopolsce, "nie zostawią pacjentów bez opieki".

 

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski powiedział, że w niedzielę powołano zespół ds. obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

"Projekt zakłada wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata. Ten nasz projekt to tak naprawdę projekt pana ministra (Konstantego) Radziwiłła, z tym że współczynniki zostały zmienione, tak aby spełnić to zapotrzebowanie społeczne, które się narodziło i zwiększyć finansowanie służby zdrowia w szybszym niż jest to planowane czasie" - powiedział dziennikarzom Jankowski. Zaapelował do pacjentów, którzy chcą wesprzeć protest lekarzy, by złożyli swoje podpisy pod projektem.

Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające kilkanaście zawiązków zawodowych, opublikowano późnym popołudniem na stronie Porozumienia Rezydentów OZZL. Zaproponowano w nim, by docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczano corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. Zastrzeżono, że w 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 - 5,7 proc., a w 2020 r. - 6,2 proc. Autorzy projektu chcą, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,84 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rezydenci przedstawili obywatelski projekt i apelują do pacjentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA