×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rezydenci chcą zarobków w wysokości 1,05 średniej krajowej

  • Autor: PAP/JS
  • 16 paź 2017 15:38

Lekarz rezydent powinien zarabiać 1,05 średniej krajowej od teraz – uważają protestujący, którzy chcą też wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. W poniedziałek (16 października) medycy przekazali, że wciąż czekają na odpowiedź rządu.

Rezydenci chcą zarobków w wysokości 1,05 średniej krajowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ministerstwo zdrowia zapewnia, że "realizuje działania zmierzające do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia, także lekarzy rezydentów".

• Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował, że rezydenci powtórzyli oczekiwanie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r.

• Młodzi lekarze domagają się też szybszego wzrostu wynagrodzeń.

Rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

W sobotę ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. "To nasz ostatni chyba pomysł na porozumienie (...). Cały czas czekamy na odpowiedź" - przekazał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował, że rezydenci powtórzyli oczekiwanie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r.

Młodzi lekarze domagają się też szybszego wzrostu wynagrodzeń. "Pan minister (Konstanty) Radziwiłł planował (...) 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej" - powiedział Jankowski. "Jest to przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy niczego dodatkowego" - zaznaczył.

Kolejnym postulatem, z którym lekarze zwrócili się do premier, jest powołanie zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

"Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować kolejnych protestów" - powiedział Biliński. Dodał, że w sobotę odbyło się 21 manifestacji poparcia dla protestujących medyków. Przekazał też, że na poniedziałek zaplanowano spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, które "podejmie ewentualną decyzję o czynnym przyłączeniu się do protestu głodowego".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rezydenci chcą zarobków w wysokości 1,05 średniej krajowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-10-17 17:16:35

    Czyli w tej chwili jakieś 4700 brutto. Trochę dużo...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA