PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rewolucja w zasiłkach chorobowych. Niektórzy mogą sporo stracić na L4

Miały być batem na pracowników przedłużających L4 w obawie przez wypowiedzeniem, w rzeczywistości odczuwają je długotrwale chorujący. Mowa o zmianach w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego. Co trzeba wiedzieć o wynagrodzeniu chorobowym, jak długo przysługuje zasiłek chorobowy, co po jego ustaniu?

 • km
 • 14 lut 2022 16:23
Rewolucja w zasiłkach chorobowych. Niektórzy mogą sporo stracić na L4
W 2022 roku w życie weszły ważne zmiany dotyczące zasiłków chorobowych (fot. Sharon Mccutcheon/Unsplash)
REKLAMA
 • Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym.
 • Zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi od 34. dnia przebywania na zwolnieniu lekarskim. Świadczenia takie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 • W 2022 roku zmienił się sposób naliczania okresu zasiłkowego, który wynosi 182 dni.

W 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła o 6,3 proc. absencja liczona w dniach i o 1,3 proc. liczba zaświadczeń.

Średnio na zwolnieniu lekarskim Polacy przebywali 11,7 dnia. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (albo za pierwsze 14 dni, jeśli pracownik ukończył już 50 rok życia). Za ten okres wynagrodzenie wypłaca pracodawca.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego ma tylko pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Jaka jest jego wysokość? Wysokość pensji jest ustalana w zależności od tego, czym spowodowana jest niezdolność do wykonywania obowiązków.

80 proc. wynagrodzenia otrzymamy w przypadku:

- choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

100 proc. w przypadku:

- choroby w trakcie ciąży,
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- poddanie się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów oraz lub zabiegiem pobrania tych organów (tu przysługuje również 100% podstawy zasiłku jeśli pracownik przebywał w szpitalu w tym okresie).

Okres 33 lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy ustala się sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, nawet jeżeli wystąpiły między nimi przerwy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rewolucja w zasiłkach chorobowych. Niektórzy mogą sporo stracić na L4

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomek 2022-02-15 08:41:53

  W Polsce pracujemy za najniższa w UE pracodawcy najczęściej drenują pracownika do granic możliwości, prawo pracownika to fikcja tak na prawdę a lekarze i dostęp do leczenia to śmiech na sali. Brawo rząd.

 • Marysia 2022-02-15 05:07:33

  Złodzieje i oszuści , pani prezes ZUS do dymisji i pozwalniac lekarzy którzy oceniają ludzi chorych po wyglądzie i charakterze a nie po chorobie ignorują ludzi chorych a dają zwolnienia na katar, kaszel i inne blachostki gdzie ludzie umierają na covid lub raka wstyd, hańba i kompletna demoralizacja NFZ i ZUS na takich ludzi powinna przyjść najwyższa kara tak samo jak na lekarzy biorących łapówki i handlujących lewymi lekarstwami

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA