PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Resort zdrowia chce premiować lekarzy, którzy będą pracować wyłącznie w sektorze publicznym

  • Autor: PAP/AKC
  • 29 lip 2022 17:09

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort chce dać premie lekarzom, którzy będą pracować wyłącznie w sektorze publicznym. W wywiadzie udzielonym Rynkowi Zdrowia podkreślił, że od 2016 roku systematycznie rosną nakłady na ochronę zdrowia.

Resort zdrowia chce premiować lekarzy, którzy będą pracować wyłącznie w sektorze publicznym
Minister zdrowia, Adam Niedzielski (fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz)
REKLAMA
  • "Uregulowaliśmy kwestię minimalnych wynagrodzeń, teraz chcemy iść krok dalej" - poinformował w wywiadzie szef resortu zdrowia.
  • "Chcemy premiować lekarzy, którzy będą pracować wyłącznie w sektorze publicznym. Będziemy chcieli przygotować odpowiednie regulacje w tym zakresie. Finansujemy też w specjalnym trybie priorytetowe specjalizacje" - dodał.
  • Niedzielski przyznał, że MZ zdaje sobie sprawę, że zwiększenie liczby studentów kierunków medycznych nie rozwiąże całego problemu dotyczącego braków kadrowych w polskiej służbie zdrowia.

"O tym, czy medycy chcą i będą chcieli pracować w publicznym systemie i czy będą chcieli zostać w kraju, decydują w największej mierze zarobki, bo to one definiują atrakcyjność zawodu. Oczywiście jest też aspekt warunków pracy i możliwości realizowania się pod kątem naukowym" - powiedział.

Minister podkreślił, że od 2016 roku systematycznie rosną nakłady na ochronę zdrowia. "Najpierw zostały one ustalone na poziomie 6 proc. PKB, później już 7 proc." - podał. Dodał, że zaczęto również regulować kwestie minimalnych wynagrodzeń.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Chcemy, żeby te zawody, które zarabiają najmniej, były wsparte gwarancjami minimalnego wynagrodzenia. Obowiązkiem państwa jest interweniowanie tam, gdzie ludzie mają problem z osiągnięciem pewnych gwarancji świadczenia pracy i zarobkowania" - podkreślił.

W kwestii wynagrodzeń dla lekarzy, Niedzielski wskazał, że analiza zeznań skarbowych w grupie lekarzy pokazuje średnie zarobki na poziomie wynagrodzeń powyżej 20 tys. zł. "To nie są małe pieniądze" - stwierdził.

Pytany o dane Naczelnej Izby Lekarskiej, która podaje, że 2022 rok może być rekordowy pod względem wyjazdów lekarzy do pracy za granicą, odpowiedział: "poczekajmy na podsumowanie tego roku, a nie ferujmy wyroków na bazie niepełnych danych".

Minister podkreślił również, że "pewnym remedium" na braki kadrowe w ochronie zdrowia jest wprowadzenie przez MZ trybu uproszczonego, dającego możliwość szybkiego zatrudnienia w Polsce lekarzy spoza UE. "W ciągu roku pozyskaliśmy w ten sposób ponad 2 tys. lekarzy, którym wydałem decyzję przyznającą możliwość wykonywania zawodu lekarza w naszym kraju" - wskazał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort zdrowia chce premiować lekarzy, którzy będą pracować wyłącznie w sektorze publicznym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA