Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś zwrócił się do premier Beaty Szydło i przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL z propozycją kontynuacji mediacji - poinformowało biuro prasowe uczelni. Wcześniejsze mediacje z przedstawicielem WUM zakończyły się bez porozumienia.

"Profesor Wielgoś podkreślił, że wierzy, że porozumienie satysfakcjonujące wszystkie strony nadal może być osiągnięte w stosunkowo krótkim czasie na drodze dialogu. Potrzeba jednak powrotu do rozmów na neutralnym gruncie, prowadzonych w dobrej atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania z udziałem bezstronnego i neutralnego mediatora" - czytamy w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Wielgoś już w pierwszych dniach protestu zaproponował mediacje obu stronom sporu. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i rezydenci zgodzili się na rozmowy. Zakończyły się one 9 października bez porozumienia. W środę rektor zaproponował rozważenie możliwości kontynuacji mediacji pomiędzy stroną rządową a lekarzami i przedstawicielami innymi zawodów medycznych skupionymi w Porozumieniu Rezydentów OZZL i Porozumieniu Zawodów Medycznych, którzy prowadzą protest na terenie Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM.
"Dotychczasowe doświadczenia z rozmów mediacyjnych pokazały, iż cele, jakimi są wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz poprawa warunków płacowych rezydentów i innych grup zawodów medycznych są zbieżne dla wszystkich stron sporu" - oceniono w komunikacie WUM.
Rektor zaproponował, by rozmowy toczyły się na WUM i były kontynuowane przez Ombudsmana - Rzecznika Akademickiego WUM. "Ze względu na fakt, że WUM nie jest stroną sporu, zaś protest odbywa się na jego terenie, dotyczy środowiska medycznego i zmian o charakterze systemowym, WUM wydaje się najlepszym miejscem do prowadzenia dalszych rozmów pojednawczych pomiędzy stronami" - wskazano w komunikacie.



KOMENTARZE (0)