PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ratownicy medyczni zapowiadają ogólnopolski protest

Prawdopodobnie jeszcze w maju rozpocznie się ogólnopolski protest ratowników medycznych. W środę (10 maja) w Poznaniu odbyło się spotkanie negocjacyjne z przedstawicielem ministerstwa zdrowia nt. podwyżek, jednak, według ratowników, nie przyniosło żadnych rezultatów.

  • Autor: PAP/JS
  • 10 maj 2017 16:01
Ratownicy medyczni zapowiadają ogólnopolski protest
Organizatorzy liczą na poparcie ze strony przedstawicieli innych zawodów medycznych i społeczeństwa (fot.sxc.hu)
REKLAMA

• Według środowych ustaleń protest ma się rozpocząć w tym miesiącu, a najpóźniej na przełomie maja i czerwca; i ma przyjmować różne formy, począwszy od akcji informacyjnej.

• Jak zapewniali związkowcy w Poznaniu, w proteście mają wziąć udział wszyscy ratownicy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Organizatorzy liczą też na poparcie ze strony przedstawicieli innych zawodów medycznych i społeczeństwa.

"Komitet protestacyjny ratowników medycznych zadecydował, że już w tej chwili nie mamy się przed czym cofać. (…) Propozycja ministerstwa zdrowia nie uległa zmianie. Wobec powyższego, nie mamy czego negocjować" - podkreślił przewodniczący krajowego związku zawodowego pracowników ratownictwa medycznego Roman Badach-Rogowski.

Według niego odpowiedzi ministerstwa zdrowia na postulaty ratowników medycznych "są nie do przyjęcia". "Dzisiaj powiedzieliśmy już (przedstawicielowi ministerstwa - red), że rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną ratowników medycznych" - dodał.

W środowym spotkaniu w Poznaniu wzięło udział ok. 250 ratowników medycznych z całej Polski. Domagali się m.in. podwyżek, podkreślając, że ich obecne pensje, poniżej 2 tys. zł, nie pozwalają na godne życie. Ratownicy postulują, by podwyżki dla tej grupy zawodowej były przyznawane "na bieżąco", podobnie jak w przypadku pielęgniarek, czyli - jak tłumaczyli - obecnie 800 zł, następnie dwukrotnie po 400 zł. Nie zgadzają się z propozycją ministerstwa, by było to 800 zł w dwóch transzach.

"Czekaliśmy długo, mieliśmy nadzieję po expose premier Szydło we wrześniu 2015 roku, że poprawi się nasza sytuacja, nasz byt (…) skoro nie nastąpiła poprawa przez ponad 1,5 roku, czas coś robić" - zaznaczył Badach-Rogowski.

Według środowych ustaleń protest ma się rozpocząć w tym miesiącu, a najpóźniej na przełomie maja i czerwca; i ma przyjmować różne formy, począwszy od akcji informacyjnej.

"Protest rozpocznie się w sposób kroczący, na pewno na początek będą to odpowiednie broszury dla ludzi, będzie odpowiednie oflagowanie jednostek, karetek, naszego umundurowania. Później będziemy eskalowali protest, jeśli nie będziemy otrzymywali tego, czego żądamy" - mówił Badach-Rogowski i nie wykluczył także strajku głodowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ratownicy medyczni zapowiadają ogólnopolski protest

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA