PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ratownicy medyczni protestowali w całym kraju

  • Autor: PAP/JS
  • 30 cze 2017 18:14

Podwyżek i upaństwowienia ratownictwa medycznego domagali się ratownicy, którzy w piątek protestowali w największych miastach Polski. Przekonywali, że 800 zł podwyżki, jaką proponuje ministerstwo zdrowia, jest niewystarczające.

Ratownicy medyczni protestowali w całym kraju
W stolicy ratownicy przeszli z ronda de Gaulle'a przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej (Fot. Simona Supino/ Forum/zdj. archiwalne)
REKLAMA

W stolicy ratownicy przeszli z ronda de Gaulle'a przed siedzibę ministerstwa zdrowia na ul. Miodowej. W tym samym czasie w innych miastach odbywały się marsze i pikiety przed urzędami wojewódzkimi.

Ratownicy przekonują, że pomimo dużej odpowiedzialności są nisko opłacani, a ich podstawowe wynagrodzenie wynosi ok. 1,6-2,2 tys. zł netto. Narzekają też na przepracowanie, wskazują, że niektórzy z nich pracują nawet po 400 godzin miesięcznie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Domagają się upaństwowienia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przyspieszenia prac nad projektem tzw. dużej nowelizacji ustawy o PRM, która przewiduje, że ratownicy będą zatrudniani na umowę o pracę, a zespoły ratownictwa medycznego będą trzyosobowe.

"Oczekujemy przede wszystkim 1,6 tys. zł podwyżki stałej. Druga rzecz to upaństwowienie ratownictwa medycznego: my, jako służba, która dba o porządek publiczny, o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli w całym kraju (...) nie jesteśmy traktowani tak jak policjanci, strażacy, my musimy pracować do 67. roku życia" - powiedział Piotr Gumowski, jeden z protestujących.

Stołeczny protest ratowników był bardzo głośny - dźwięki syren i trąbek wzmagały sygnały karetek jadących za protestującymi. W manifestacji uczestniczyło ok. 200 osób. Protestujący trzymali transparenty: "Karetka bez ratownika to tylko samochód", "Chcemy ratować, nie biedować", "Ratownik - systemu niewolnik".

Ratownicy medyczni z Warszawy walczą także o wzrost liczby zespołów ratownictwa medycznego, szacują że na terenie obsługiwanym przez dyspozytornię medyczną w Warszawie brakuje ok. 50 karetek.

Około 400 ratowników medycznych z całego województwa wzięło udział w proteście w Rzeszowie. Na parkingu przed halą Podpromie uformowali kolumnę i przy dźwiękach syren przeszli ulicami miasta pod urząd wojewódzki.

Do ratowników wyszła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przypomniała o propozycji podwyżek złożonej przez rząd PiS. Zachęcała również ratowników, którzy są zatrudnieni m.in. w szpitalach, aby upominali się o podwyżki u dyrektorów tych placówek.

Protest ratowników trwa już od 24 maja. Pierwszym etapem było oflagowanie budynków oraz oznaczenie logo akcji pojazdów i odzieży. Później przez tydzień ratownicy wszystkich pacjentów przewozili do szpitala, jadąc na sygnale.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ratownicy medyczni protestowali w całym kraju

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA