PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

MZ przygotowuje rozwiązanie gwarantujące podwyżki dla ratowników medycznych

  • Autor: PAP/JS
  • 15 mar 2018 16:41

Ministerstwo Zdrowia szuka rozwiązania prawnego gwarantujące podniesienie płac ratowników medycznych - to efekt rozmów przedstawicieli resortu z ratownikami o realizacji porozumienia dotyczącego m.in. wzrostu wynagrodzeń. W przyszłym tygodniu ma je przedstawić na kolejnym spotkaniu.

MZ przygotowuje rozwiązanie gwarantujące podwyżki dla ratowników medycznych
Ratownicy uważają, że rząd nie wywiązuje się z ubiegłorocznego porozumienia, które przewidywało m.in. wypłatę dodatków dla ratowników (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych powiedział, że brak dodatków obiecanych ratownikom medycznym w szpitalach ministerstwo motywowało tym, iż mieli oni dostawać pieniądze w wyniku podwyższenia wyceny świadczeń zdrowotnych przez NFZ, natomiast "dyrektorzy, ze względu na złą wolę, nie wypłacali".
  • "Ministerstwo zorientowało się, że nic nie da podwyższenie wyceny świadczeń SOR, czy czegokolwiek innego. Musi być osobny akt prawny. To duży orzech do zgryzienia, bo nie wiadomo, czy to ma być ustawa, czy rozporządzenie, czy inny akt prawny".
  • "Mamy obietnicę, że na pewno będą wypłacone pieniądze z wyrównaniem dla ratowników ze szpitali. A w przyszły piątek usłyszymy od ministra, jaki to będzie akt prawny i kiedy ludzie dostaną pieniądze" - dodał.

Ratownicy uważają, że rząd nie wywiązuje się z ubiegłorocznego porozumienia, które przewidywało m.in. wypłatę dodatków dla ratowników. Natomiast Ministerstwo Zdrowia (MZ) oświadczyło na początku marca, że wypłaty w ratownictwie pozaszpitalnym są realizowane na bieżąco - podwyżki otrzymała połowa ratowników zatrudnionych w szpitalach. Resort zapewnił, że podejmuje starania, by wypłata podwyżek objęła wszystkich ratowników medycznych.

Porozumienie z ratownikami zawarto w lipcu 2017 r. Zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. i o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. Minister zobowiązał się też, że podejmie działania, aby do listopada 2017 r. została uchwalona tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie systemu PRM (projekt tej nowelizacji jest w Sejmie).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformował dyrektor biura prasowego MZ Krzysztof Jakubiak, w czwartkowych (15 marca) rozmowach z ratownikami wzięli udział szef resortu Łukasz Szumowski i dyrektor departamentu ratownictwa medycznego i obronności Mateusz Komza.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MZ przygotowuje rozwiązanie gwarantujące podwyżki dla ratowników medycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA