PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ratownicy medyczni doczekają się dodatkowych urlopów. Będzie nowe prawo

  • Autor: PAP/PSZ
  • 20 wrz 2019 14:19

Uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz utworzenie ram prawnych dla działania samorządu ratowników i zasad ich odpowiedzialności zawodowej - przewiduje skierowany przez Ministerstwo Zdrowia 20 września do konsultacji projekt ustawy.

Ratownicy medyczni doczekają się dodatkowych urlopów. Będzie nowe prawo
Liczba ratowników medycznych na dzień 1 kwietnia 2019 r. wynosiła 23419 (fot. Paweł Pawłowski)
REKLAMA
  • Nowe regulacje mają m.in. umożliwić powołanie samorządu zawodowego ratowników medycznych.
  • Samorząd zawodowy będzie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych
  • Projekt zakłada też m.in. wprowadzenie uprawnienia dla ratowników medycznych do skorzystania z 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego.

W uzasadnieniu wskazano, że "dla dalszego prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zawodu ratownika medycznego konieczne jest stworzenie możliwości, jakie daje powołanie samorządu zawodowego, jak też zgrupowanie w jednej ustawie przepisów o największym znaczeniu dla funkcjonowania tego zawodu, z uwagi na jego rolę w systemie ochrony zdrowia".

Regulacja wprowadza więc do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów medycznych jak: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, farmaceuci, diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Samorząd zawodowy będzie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie posiadała osobowość prawną oraz określone w ustawie organy. Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa. Nadzór nad samorządem będzie sprawował minister zdrowia.

Ponadto projekt zakłada m.in. wprowadzenie uprawnienia dla ratowników medycznych do skorzystania z 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego.

"Przyznanie takiego uprawnienia ratownikom medycznym wynika wprost z treści pkt 3 porozumienia zawartego w dniu 24 września 2018 r. przez Ministra Zdrowia z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ 'Solidarność'. Realizacja postanowień przedmiotowego porozumienia podlega ocenie przez środowisko ratowników medycznych i stanowi warunek dla zachowania spokoju społecznego" - wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ratownicy medyczni doczekają się dodatkowych urlopów. Będzie nowe prawo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA