• Bielizna z elementami chłodzącymi i specjalnym systemem wentylacji oraz dostosowana do trudnych podziemnych warunków odzież ochronna mają wkrótce znaleźć się na wyposażeniu ratowników górniczych.
• Innowacyjne ubrania mogą też monitorować kondycję ratownika w czasie akcji.

Projekt badawczy, w ramach którego powstały prototypy zestawów bielizny i odzieży ochronnej dla ratowników górniczych, zrealizowało konsorcjum Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego oraz ZOSP RP Wytwórni Umundurowania Strażackiego w Brzezinach.
- Prototypowa odzież pomyślnie przeszła rozmaite testy, zarówno w ratunkach laboratoryjnych, jak i rzeczywistych, z udziałem ratowników górniczych. Obecnie jest na etapie atestacji; liczymy, że szybko uda się wprowadzić wynalazek do praktyki, jako osobiste, zasadnicze wyposażenie pracowników służb ratownictwa górniczego - powiedział rzecznik CSRG Robert Wnorowski.
Intencją twórców nowej odzieży dla ratowników było stworzenie ubrań zapewniających bezpieczeństwo oraz oddawanie ciepła w celu zapobiegania przegrzaniu organizmu. Chodziło także o możliwość monitorowania stanu fizjologicznego ratownika w warunkach akcji w gorącym środowisku - stąd liczne testy, m.in. w specjalnej komorze klimatycznej, gdzie symulowano pracę ratowników w różnych warunkach, z wykorzystaniem sprzętu ochrony dróg oddechowych.
Efektem prac są dwa zestawy bielizny: z elementami chłodzącymi oraz z system wentylacji, a także wierzchnia odzież ochronna i urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. Ubrania mają poprawić warunki pracy służb ratowniczych. Zestaw został zgłoszony do Urzędu Patentowego w formie dwóch zgłoszeń patentowych i trzech zgłoszeń wzorów użytkowych. Został też nagrodzony m.in. na ubiegłorocznych targach wynalazczości w Brukseli.
Bielizna z elementami chłodzącymi ma formę koszulki z krótkim rękawem wraz ze standardowymi bokserkami. Do odprowadzania nadmiaru ciepła z ciała ratownika wykorzystano PCM (materiał przemiany fazowej) w formie makrokapsułek, które nie usztywniają koszulki i nie ograniczają możliwości odparowania potu do otoczenia. Dla wydłużenia działania i lepszego kształtowania odpowiedniego mikroklimatu pod odzieżą przez cały czas trwania akcji ratowniczej, zastosowano dwa rodzaje PCM, różniące się temperaturą przemiany fazowej - 32 i 37 stopni Celsjusza.
Z bielizną zintegrowany jest pulsometr, czyli urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca ratownika. Jest ona mierzona na wysokości klatki piersiowej za pomocą elektrod zintegrowanych z elastycznym pasem montowanym w bieliźnie. Informacje z pulsometru są transmitowane drogą radiową do będącego na wyposażeniu ratownika osobistego komunikatora, mocowanego na kasku.

Słowa kluczowe
- Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
- Centralny Instytut Ochrony Pracy
- Państwowy Instytut Badawczy
KOMENTARZE (0)