Ratownictwo medyczne upaństwowione. Sejm uchwalił ustawę

Sejm przyjął ustawę przewidującą upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Zadania zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ratownictwo medyczne upaństwowione. Sejm uchwalił ustawę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 kwi 2018 15:00


  • Dyspozytornie medyczne staną się teraz komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich.
  • Ponadto ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym.
  • Będą to samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki budżetowe i spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
  • Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r.

Za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym głosowało 258 posłów, 154 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała w piątek (13 kwietnia) w Sejmie, że Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego zadeklarował zabezpieczenie świadczeń na terenie kraju. Podkreśliła jednocześnie, że w ustawie przewidziano sytuację niezgłoszenia się w pierwszym postępowaniu podmiotów, które chciałyby zabezpieczyć świadczenia na danym obszarze. Założono, że w kolejnym postępowaniu będą mogły zgłosić się podmioty prywatne. "Ustawa przewiduje, że podmioty prywatne będą w takiej sytuacji udzielać świadczeń przez okres dwóch lat" - powiedziała.

Szczurek-Żelazko podkreśliła, że argumentem przemawiającym za upaństwowieniem systemu jest m.in. ścisła współpraca z innymi służbami ratowniczymi, np. strażą pożarną i policją.

Jak mówiła wiceminister, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest podstawowym obowiązkiem państwa, a sprawny system ratownictwa medycznego - gwarantujący jakość i ciągłość świadczeń - jest jego elementem.

Czytaj też: Szumowski zapewnia: Ratownictwo będzie upaństwowione a dodatki ratownikom wypłacone

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.