Sejm przyjął ustawę przewidującą upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Zadania zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym.

- Dyspozytornie medyczne staną się teraz komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich.
- Ponadto ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym.
- Będą to samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki budżetowe i spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
- Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r.
Za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym głosowało 258 posłów, 154 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
Ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r.
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała w piątek (13 kwietnia) w Sejmie, że Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego zadeklarował zabezpieczenie świadczeń na terenie kraju. Podkreśliła jednocześnie, że w ustawie przewidziano sytuację niezgłoszenia się w pierwszym postępowaniu podmiotów, które chciałyby zabezpieczyć świadczenia na danym obszarze. Założono, że w kolejnym postępowaniu będą mogły zgłosić się podmioty prywatne. "Ustawa przewiduje, że podmioty prywatne będą w takiej sytuacji udzielać świadczeń przez okres dwóch lat" - powiedziała.
Szczurek-Żelazko podkreśliła, że argumentem przemawiającym za upaństwowieniem systemu jest m.in. ścisła współpraca z innymi służbami ratowniczymi, np. strażą pożarną i policją.
Jak mówiła wiceminister, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest podstawowym obowiązkiem państwa, a sprawny system ratownictwa medycznego - gwarantujący jakość i ciągłość świadczeń - jest jego elementem.

Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (0)