Radziwiłł: zwiększenie naboru na studiach medycznych receptą na niedobory kadrowe

· W Ministerstwie Zdrowia nie toczą się pracę nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne.
· Receptą na niedobory kadrowe będzie decyzja o zwiększeniu naboru na polskojęzycznych studiach medycznych.
· MZ podejmuje starania o podniesienie jakości kształcenia w zawodach medycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radziwiłł: zwiększenie naboru na studiach medycznych receptą na niedobory kadrowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2016 18:16


"Siłowe rozwiązania, jak zakaz wyjazdu z kraju czy odpracowywanie studiów, nie zahamują emigracji młodych lekarzy" - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w piątek, 22 stycznia, wziął udział w uroczystości wręczania dyplomów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę w radiu RMF FM powiedział, że rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne. Mówił, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia.

"W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać" - mówił Gowin. Z informacji przekazanej w czwartek (21 stycznia) PAP wynika jednak, że resort nauki nie pracuje nad wprowadzeniem opłat za studia dla lekarzy.

Radziwiłł oświadczył w piątek, że "w Ministerstwie Zdrowia z całą pewnością nie toczą się żadne przygotowania, aby obciążać kosztami kształcenia młodych lekarzy".

Czytaj też: Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę

"W mojej ocenie, nie jest to dobre rozwiązanie; również żadne siłowe rozwiązania, zakazujące wyjazdu z kraju, odpracowywania itd. Są po prostu w obecnym stanie prawa i wobec zasad UE zupełnie niemożliwe. Jednym z podstawowych praw każdego z nas jest swoboda przemieszczania się i wydaje się, że nie tędy droga" - dodał Radziwiłł.

Zdaniem ministra zdrowia, receptą na niedobory kadrowe w niektórych specjalizacjach medycznych będzie decyzja o zwiększeniu w tym roku naboru na polskojęzycznych studiach medycznych. "Ten nabór będzie o blisko 20 proc. wyższy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że lekarze z tych studentów urodzą nam się dopiero za kilkanaście lat - w zależności od specjalności, którą wybiorą. To inwestycja w przyszłość, ale pierwszy krok zostanie zrobiony" - zapewnił szef resortu zdrowia.

Jak dodał MZ podejmuje starania o podniesienie jakości kształcenia w zawodach medycznych. "Dlatego zdecydowałem o przywróceniu stażu podyplomowego lekarzy, który został zlikwidowany w nadziei na szybsze +produkowanie+ lekarzy, ale takich, którzy z całą pewnością mieliby jakieś ułomności w zakresie umiejętności praktycznych" - mówił minister.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.