Radziwiłł: Podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych już w przyszłym roku

Pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia dla pracowników podmiotów leczniczych powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radziwiłł: Podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych już w przyszłym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

28 wrz 2016 14:22


Minister zdrowia spotkał się w tym dniu w Centrum Partnerstwa społecznego - Dialog ze związkowcami i pracodawcami. Tematem rozmowy były zmiany w systemie wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Resort zdrowia pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych.

Radziwiłł powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że resort przygotował kilka zmian w projekcie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych. "Między innymi jest taka zmiana, że pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku, a nie w 2018 roku" - zapowiedział.

Ocenił, że środowe spotkanie było "dobre". Resort przestawił poprawiony projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. "Generalnie jest to dobrze przyjmowane. Ciągle jednak jest oczekiwanie, że te minimalne wynagrodzenia będą wyższe" - powiedział Radziwiłł.

"Jest możliwy do zrealizowania projekt. Bezpieczny. A przede wszystkim dobry dla pacjentów. W końcu służba zdrowia jest przecież po to. Godne warunki zatrudniania dla pracowników to jest jedna sprawa, a przede wszystkim chodzi zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów" - mówił minister.

Czytaj też: Związkowcy chcą spotkania z premier. Radziwiłł ocenia, że spotkanie było dobre

Radziwiłł zwrócił uwagę, że minister zdrowia "nie jest pracodawcą". "Nie może ustalać wynagrodzeń. W ramach różnego rodzaju regulacji państwowych postanowiliśmy zabezpieczyć tych, którzy zarabiają niegodnie mało" - wyjaśnił.

Zapowiedział, że projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz pozytywnie oceniła spotkanie z ministrem. "Na taką ustawę czekaliśmy od lat. Ale jako środowisko pielęgniarek i położnych mamy uwagi do współczynników. Nie zgadzamy się z nimi. Uważamy, że dobrze byłoby zająć się wartościowaniem stanowisk pracy" - mówiła.

Pozytywnie spotkanie oceniła również przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. "To ruch w dobrą stronę" - powiedziała. Podniesienie płacy minimalnej pomoże tym najniżej uposażonym pracownikom służby zdrowia. Ale oczywiście chcielibyśmy więcej. Mamy jednak pewną świadomość, że oczekiwania zostały zbyt mocno rozbudzone" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.