PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Radziwiłł: likwidacja dyspozytorni medycznych nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców

  • Autor: PAP/RAF
  • 12 wrz 2020 10:17

Likwidacja dwóch z pięciu dyspozytorni medycznych na Mazowszu, w Płocku i Ostrołęce - co nastąpi z początkiem nowego roku - nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców – zapewnił wojewoda Konstanty Radziwiłł. Odniósł się w ten sposób do krytycznych opinii na temat zmian m.in. mazowieckiego samorządu.

Radziwiłł: likwidacja dyspozytorni medycznych nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców
(Fot. PTWP/PawełPawłowski/ZelaznaStudio)
REKLAMA
  • Wojewoda mazowiecki zaznaczył, że wdrożenie Systemu WDPRM "oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce".
  • Wskazał przy tym, że "osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa".
  • - Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone - oświadczył Radziwiłł.

Jak poinformował w piątek (11 września)  Mazowiecki Urząd Wojewódzki, rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., były testowane od 2017 r. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w danym województwie, przy czym w Śląskim i Mazowieckim istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni. - Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował jednak o utworzeniu trzech dyspozytorni - w Warszawie, Radomiu i Siedlcach - podano w komunikacie.

Wcześniej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wysłał pismo do wojewody mazowieckiego, sprzeciwiając się planowanym zmianom w działaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Mazowsza, co - jak podkreślił - ma polegać "na zmniejszeniu z pięciu do trzech, a tym samym likwidacji dyspozytorni medycznych m.in. w Płocku". Krytyczną opinię w tej sprawie wyraził też mazowiecki samorząd.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Niemcy: Rośnie przemoc wobec pracowników szpitali

W piątek (11 września), Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyjaśnił, że dyspozytornie medyczne, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego - System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne (WDPRM). W informacji zwrócono uwagę, że zmiany w ratownictwie medycznym wprowadzane są w całej Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radziwiłł: likwidacja dyspozytorni medycznych nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA