Radomscy radiolodzy złożyli wypowiedzenia, szpital ogłasza konkurs

Radiologów z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, którzy złożyli wypowiedzenia, bo nie zgadzali się na wydłużenie czasu pracy, zastąpią od listopada inni lekarze. Zarząd szpitala znalazł w drodze konkursu firmę medyczną, która zapewni obsadę radiologów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radomscy radiolodzy złożyli wypowiedzenia, szpital ogłasza konkurs

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 wrz 2014 17:23


Zgodnie z przepisami określającymi nowe normy czasu pracy niektórych pracowników medycznych, które weszły w życie w lipcu, radiolodzy muszą - zamiast 5 godzin - pracować 7 godz. i 35 min. dziennie.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, największej lecznicy w mieście, rocznie wykonuje się prawie 90 tys. badań takich jak USG, prześwietlenia, tomografia komputerowa czy rezonans.

W związku z wypowiedzeniami radiologów, których termin upływa z końcem października, dyrekcja zmuszona była ogłosić konkurs na świadczenie usług medycznych z zakresu radiologii. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której lecznica pozostałby bez specjalistów z tej dziedziny.

"Nie ma już takiego zagrożenia" - zapewniła prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Luiza Staszewska. Swoją ofertę złożyła szpitalowi firma medyczna z Warszawy. Od listopada ma ona zapewnić obsadę radiologów w radomskim szpitalu. Chodzi o zabezpieczenie obecności sześciu lekarzy od rana do godz. 15, dwóch po południu, a wieczorem i w nocy jednego radiologa. Część badań rentgenowskich będzie także przesyłanych do opisu drogą internetową.

Radiolodzy z Radomia złożyli wypowiedzenia, bo nie zgadzali się na wydłużenie czasu pracy, związane z nowymi przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w lipcu. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie - jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. Ustawa nie reguluje kwestii zmiany wynagrodzenia w związku z wydłużeniem czasu pracy.

Według szefa działającego w radomskim szpitalu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Juliana Wróbla, radiolodzy straciliby na wprowadzonych zmianach (pracowaliby dłużej za te same pieniądze), dlatego zrezygnowali z pracy. Wróbel nie chce na razie komentować faktu przejęcia świadczeń z zakresu radiologii przez firmę medyczną z zewnątrz. "Zobaczymy, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce" - mówi związkowiec.

Czytaj też: Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnianiem lekarzy

Rocznie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przebywa 36 tys. pacjentów, 130 tys. leczy się w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych, szpitalny oddział ratunkowy udziela pomocy 88 tys. osób. W ciągu roku w szpitalu wykonuje się prawie 90 tys. badań takich jak rentgen, USG i tomografia komputerowa.

W szpitalu pracuje ponad 1200 osób personelu medycznego i pomocniczego, w tym ponad 200 lekarzy, 600 pielęgniarek i 100 położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.