×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przybyło lekarzy wykonujących zawód. "Zahamowaliśmy odpływ medyków"

  • Autor: PAP/jk
  • 12 mar 2023 18:32

Od 2015 r. przybyło lekarzy wykonujących zawód. Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę, a w ostatnim roku przyjechało do nas ponad 4,3 tys. lekarzy z Ukrainy i z Białorusi – mówił w niedzielę w Pile (woj. wielkopolskie) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przybyło lekarzy wykonujących zawód. "Zahamowaliśmy odpływ medyków"
Daliśmy możliwości zarobkowania w publicznym systemie, które są już konkurencyjne względem prywatnego - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W ramach spotkań programowych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, organizowanych pod hasłem "Przyszłość to Polska", minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził w niedzielę Piłę. W wystąpieniu przyznał, że system opieki zdrowotnej wymaga zmiany i inwestycji.

"Musieliśmy najpierw zgasić pożary, które w systemie opieki zdrowotnej wywoła opozycja" - powiedział, wymieniając przy tym niedoinwestowanie i braki personelu medycznego.

"Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę"

Mówiąc o brakach personelu i o wyjazdach lekarzy i pielęgniarek za granicę lub pracy w prywatnych firmach, Niedzielski powiedział, że "nie jest doskonale w tej dziedzinie, ale udało nam się odwrócić tendencje".

"Od 2015 r. przybyło lekarzy wykonujących zawód. Wcześniej mieliśmy ich coraz mniej" - podkreślił.

Ocenił, że problem zmniejszył się dzięki wzrostowi minimalnych wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowotnej.

"Daliśmy możliwości zarobkowania w publicznym systemie, które są już konkurencyjne względem prywatnego. Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę i, co więcej, staliśmy się na tyle atrakcyjnym krajem, że w ostatnim roku ponad 4,3 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi do nas przyjechało. Oni są też realną pomocą, też pomagają nam szybciej się dostać do specjalisty" - powiedział minister.

Skala kształcenia medyków musi być jeszcze większa

Podkreślił, że musi się zwiększyć skala kształcenia medyków. "Mamy 40 tys. studentów na kierunkach medycznych, lekarskim, a jeszcze osiem lat temu było to mniej więcej 30 tys." - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybyło lekarzy wykonujących zawód. "Zahamowaliśmy odpływ medyków"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA