×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przedsiębiorcy liczą straty. Problem dotyczy nawet 6 na 10 pracowników

  • Justyna Koc
    jk
  • 2 mar 2022 20:00

Ponad 6 na 10 osób ma minimum jeden z wymienionych w ankiecie objawów depresji - wynika z badania dla platformy ePsycholodzy.pl Według ekspertów jest to ukrytym źródłem niskiej produktywności i częstej nieobecności pracowników, generującym straty pracodawców.

Przedsiębiorcy liczą straty. Problem dotyczy nawet 6 na 10 pracowników
Depresja odpowiada za bilion dolarów strat światowej gospodarki rocznie w postaci utraconej produktywności (Fot. Unsplash/ Ben White)
REKLAMA
  • Pracownicy dostrzegają u siebie przede wszystkim zmęczenie i brak energii, co dotyczy głównie osób najmniej zarabiających i w wieku 36-55 lat. Ankietowani skarżą się też na obniżenie nastroju, zaburzenia snu oraz osłabienie koncentracji i uwagi.
  • Niemal połowa Polaków wskazujących tego typu objawy twierdzi, że nie występowały one przed pandemią.
  • Jak stwierdza Katarzyna Lorenc z BCC, wyniki korelują z rozkładem odporności psychicznej w społeczeństwie. Jej zdaniem profilaktyka w utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej powinna być elementem BHP.

Spośród ponad 1 tys. osób, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl, 61,4 proc. ma minimum jeden z dziesięciu wskazanych w ankiecie objawów depresji, trwający co najmniej 2 tygodnie. Z kolei 32,9 proc. przekonuje, że nic, co jest ujęte w ankiecie, ich nie dotyczy. Natomiast 5,7 proc. nie potrafi tego określić. 

Czytaj też: Groźne zjawisko przybiera na sile. Całe zespoły mogą się posypać

- Wyniki wyglądają przerażająco, ale warto to trochę odczarować. Krótkotrwałe objawy, jak obniżony nastrój, spotykają prawie każdego z nas od czasu do czasu. Zapewne część osób zaznaczyła jeden czy dwa objawy. Od takiego badania do diagnozy depresji jeszcze długa droga. Nie chcę powiedzieć, że problem tej choroby nie jest poważny, bo jest, ale wynik z pewnością nie oddaje rzeczywistości – komentuje Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy.

Wysokie koszty depresji

Z kolei Michał Pajdak, członek zarządu, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, przywołuje ocenę WHO sprzed kilku lat. Wynika z niej, że depresja odpowiada za bilion dolarów strat światowej gospodarki rocznie w postaci utraconej produktywności.

Ekspert informuje też, że tylko w 2020 r. zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań były powodem 27,6 mln dni absencji pracowniczych w Polsce, co stanowiło 10,8 proc. ogółu wszystkich rejestrowanych nieobecności. Do tego zwolnienia lekarskie z w/w powodów były dłuższe od przeciętnych, bo trwały przeważnie 19 dni roboczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy liczą straty. Problem dotyczy nawet 6 na 10 pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA