Prywatne ubezpieczenie medyczne – korzyść nie tylko dla pracowników

Niechęć Polaków do państwowej służby zdrowie z roku na rok rośnie. Póki co nic nie zapowiada zmian w tej kwestii, a szczątkowe reformy nie przynoszą widocznego rezultatu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prywatne ubezpieczenie medyczne – korzyść nie tylko dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

18 wrz 2015 12:29


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Watch Health Care, średni czas oczekiwania na tzw. gwarantowane usługi medyczne wydłużył się w 2015 roku o kolejny tydzień i wynosi już średnio 11,5 tygodnia. Z tego powodu coraz więcej firm zapewnia swoim pracownikom prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które stanowi wymierną korzyść dla obu stron.

Prywatne ubezpieczenie medyczne to jeden z najbardziej pożądanych benefitów. Zapewnia bowiem nowoczesną i kompleksową opiekę obejmującą szeroki zakres usług, które Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje w dużo niższym standardzie. Osoby objęte takim ubezpieczeniem zyskują szybki dostęp do konsultacji lekarskich w gwarantowanym, określonym przez ubezpieczyciela terminie oczekiwania na wizytę.

Suma jaką pracodawca musi uiścić za miesięczną składkę jest zwykle niewygórowana. W zależności od zakresu ubezpieczenia, wielkości firmy i branży, waha się ona w granicach 30-100 zł. Jest to niewielki wydatek i z pewnością świetna inwestycja.

Korzyść dla pracodawcy

W ubezpieczenie najczęściej wkalkulowany jest koszt badań medycyny pracy, który pracodawca i tak musi ponieść. W ramach ubezpieczenia często poprawia się także jakość i organizacja badań medycyny pracy. Pracownik jest w stanie wykonać komplet badań w ciągu 2-3 godzin w jednej placówce.

Ponadto prywatna opieka medyczna to również istotny czynnik motywacyjny. Inwestowanie w pracowników sprawia, że zwiększa się ich zaangażowanie w pracę, poczucie bezpieczeństwa i chęć związania się z firmą na dłużej. Co więcej bezproblemowy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej umożliwia szybsze rozpoznanie choroby, rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, a co za tym idzie skrócenie absencji w pracy.

- Wielu pracodawców dostrzega znaczne korzyści wynikające z zakupu prywatnych ubezpieczeń medycznych. Podkreślają oni, że zmniejsza się liczba, zarówno długotrwałych zwolnień lekarskich, jak i tych jednodniowych, często związanych z koniecznością wykonania badania w ramach NFZ w godzinach pracy i długim oczekiwaniem na swoją kolej bez możliwości umówienia się na konkretną  godzinę – przyznaje Dorota Bartkowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń zdrowotnych w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.