Protest fizjoterapeutów w obronie ustawy o zawodzie. W czyje interesy uderza nowe prawo?

• 26 lutego odbędzie się manifestacja domagająca się szybkiego wprowadzenia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
• Lekarze obawiają się, że ustawa może zagrażać procesowi leczenia pacjentów.
• Zdaniem fizjoterapeutów to jej brak jest niebezpieczny i szkodliwy, a lekarze tylko bronią swoich interesów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest fizjoterapeutów w obronie ustawy o zawodzie. W czyje interesy uderza nowe prawo?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

25 lut 2016 21:31


Przypomnijmy, 27 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Wywołała ona jednak zdecydowany sprzeciw środowisk lekarskich. W efekcie posłowie PiS zaproponowali nowelizację wydłużającą vacatio legis z 6 do 24 miesięcy. Ma to dać czas na wypracowanie bezpiecznych przepisów.

W piątek (26 lutego) fizjoterapeuci będą protestować przeciw tej nowelizacji, optując jednocześnie za szybszym wejściem w życie podpisanej ustawy (miałaby obowiązywać od 31 maja 2016 r).

Stanowi ona, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa określa też szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów.

W myśl ustawy wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

Diagnozę postawi fizjoterapeuta?

Obawy lekarzy wzbudziło m.in. danie terapeutom prawa do diagnostyki.

– Dla dobra chorego, wiodącą rolę w procesie rehabilitacji, a w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić musi lekarz. W innym przypadku istnieje duże ryzyko, że proces rehabilitacyjny będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów – ostrzegła Naczelna Izba Lekarska w liście do Andrzeja Dudy.

– Zaniechanie badania lekarskiego stanowi działanie wbrew przyjętym w Europie standardom medycznym – napisał z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Według samych fizjoterapeutów zarzuty są nietrafione. Według oficjalnego oświadczenia Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, wprowadzenie nowelizacji jest bezzasadne i może być traktowane jedynie jako "przejaw wątpliwej próby zabezpieczenia interesów bardzo wąskiej grupy środowiska medycznego, które zażarcie broni swoich przywilejów nie zważając na rzeczywisty interes społeczeństwa".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.