×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prezes NRL do rezydentów: Podziwiam Waszą determinację

  • Autor: PAP/JS
  • 5 paź 2017 15:54

Podziwiam Waszą determinację w pokazywaniu warunków pracy lekarzy - napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w liście do protestujących rezydentów. Wszyscy identyfikujemy się ze zgłaszanymi przez Was postulatami - zapewnił.

Prezes NRL do rezydentów: Podziwiam Waszą determinację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• "Nie zgadzam się z twierdzeniem, że lepszy przepracowany lekarz niż żaden lekarz, bo przepracowany lekarz to żaden lekarz" - napisał Hamankiewicz.

• "Zgadzam się w pełni z Wami protestującymi dzisiaj, że kwestia wynagrodzeń jest tylko jednym z wielu czynników wymagających zmian" - dodał.

Od poniedziałku (2 października) lekarze rezydenci prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie; obecnie głodówkę prowadzi ok. 20-30 osób. Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB w 3 lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe 10 lat. Chcą też m.in. zmniejszenia biurokracji, zwiększenia liczby medyków i wyższych wynagrodzeń.

W czwartek pismo do protestujących wystosował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Podziękował on rezydentom za zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestię zbyt niskich nakładów na zdrowie; przypomniał, że samorząd lekarski od lat żąda zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do poziomu przynajmniej 6 proc. PKB.

"Podziwiam Waszą determinację w pokazywaniu warunków pracy lekarzy, ich godzin pracy, poziomu wynagrodzeń i procesu kształcenia" - napisał. Przypomniał, że występował do Ministra Zdrowia w różnych sprawach dotyczących młodych lekarzy. "Wszyscy identyfikujemy się ze zgłaszanymi przez Was postulatami" - zapewnił.

"Zgadzam się w pełni z Wami protestującymi dzisiaj, że kwestia wynagrodzeń jest tylko jednym z wielu czynników wymagających zmian. Jest jednym z wielu czynników wpływających na to, że polski lekarz jest zmęczony. Nie wolno zapominać, że lekarz przepracowany staje się zagrożeniem dla pacjenta" - napisał. Wskazał, że konsekwencją przepracowania mogą być błędy medyczne, a także "śmierć lekarza na dyżurze, co w ostatnich dwóch miesiącach też miało miejsce".

"Nie zgadzam się z twierdzeniem, że lepszy przepracowany lekarz niż żaden lekarz, bo przepracowany lekarz to żaden lekarz. A na pewno lepszy żywy niż martwy. Lekarz pracujący w jednym miejscu, za godne wynagrodzenie, które zdaniem samorządu lekarskiego dla lekarzy bez specjalizacji powinno wynosić dwie średnie krajowe, miałby szansę na uniknięcie problemu przemęczenia" - napisał Hamankiewicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes NRL do rezydentów: Podziwiam Waszą determinację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA