PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prezes KRDL: Przez niskie wynagrodzenia grozi nam deficyt diagnostów laboratoryjnych

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 15:37

Średnie uposażenie diagnostów laboratoryjnych, według danych związków zawodowych, to: bez specjalizacji - 2,2 tys. do 3 tys., a ze specjalizacją od 2,5 tys. do 3 tys. Mówimy o kwotach brutto. Trudno się dziwić, że dobrze wyedukowana grupa zawodowa domaga się godnego wynagrodzenia - powiedziała Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Prezes KRDL: Przez niskie wynagrodzenia grozi nam deficyt diagnostów laboratoryjnych
Adobe Stock
REKLAMA
  • Jeżeli problemy diagnostów laboratoryjnych, szczególnie ich niskich wynagrodzeń, nie zostaną rozwiązane, grozi nam deficyt tych specjalistów - ocenił Alina Niewiadomska.
  • Zaznaczyła, że problem finansowania nie dotyczy tylko wynagrodzeń, ale również finansowania specjalizacji.
  • Diagności to grupa zawodowa, która podnosi swoje kwalifikacje za własne pieniądze. Nie realizujemy specjalizacji za środki publiczne tylko prywatne, co przy istniejącym poziomie uposażeń jest ciężkim zadaniem - dodała.

"Reprezentuje najmniejszy samorząd. Jest nas 16,7 tys. Ale bez diagnostyki laboratoryjnej, bez badań, trudno postawić diagnozę i podjąć proces terapeutyczny" - akcentowała podczas obrad XV Forum Rynku Zdrowia w Warszawie prezes KRDL.

Wskazała, że na 11 uczelniach, od 40 lat, jest kierunek analityki medycznej, gdzie kształceni są przyszli diagności laboratoryjni. Przypomniała też, że diagności podejmują specjalizację w 13 dziedzinach. Podkreślała, że jest profesjonalnie wykształcona kadra o wysokich kompetencjach.

Problemem - jak zaznaczyła - są ich uposażenia. "Średnie uposażenie diagnostów laboratoryjnych, według danych związków zawodowych, to: bez specjalizacji - 2,2 tys. do 3 tys., a ze specjalizacją od 2,5 tys. do 3 tys. Mówimy o kwotach brutto" - podała.

"Trudno się dziwić, że dobrze wyedukowana grupa zawodowa domaga się godnego wynagrodzenia" - dodała, nawiązując do akcji protestacyjnych diagnostów.

Czytaj też: Szumowski: Fizjoterapeuci i diagności otrzymali średnio 370 zł brutto podwyżki

Niewiadomska, mówiąc o kondycji diagnostyki laboratoryjnej, zaznaczyła, że należy oddzielić kwestię złych uposażeń diagnostów od ich środowiska pracy.

"Laboratoria w Polsce są wyposażone znakomicie, są pod pełną kontrolą. Wyniki są wiarygodne. Z tej strony nie ma problemu" - oceniła.

Szefowa KRDL wskazywała, że kompetencje diagnostów nie zawsze są wykorzystywane. Zapewniła również, że diagności specjaliści są do dyspozycji, jeśli chodzi o możliwość włączania się w zmiany organizacji ochrony zdrowia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes KRDL: Przez niskie wynagrodzenia grozi nam deficyt diagnostów laboratoryjnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA