×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik w obliczu koronawirusa. Jak wspierać jego kondycję psychiczną?

 • Justyna Koc
  jk
 • 1 kwi 2020 17:45

W związku z epidemią koronawirusa przedmiotem szczególnej troski pracodawców stało się zdrowie fizyczne pracowników. Firmy nie mogą jednak zapominać, że obecna sytuacja stanowi dla nich również duże obciążenie psychiczne. Do codziennego, związanego z pracą stresu dołączyły obawy o zdrowie własne i najbliższych, a czasem także lęk o przyszłe bezpieczeństwo finansowe. Jak pracodawcy mogą poradzić sobie z tym wyzwaniem?

Pracownik w obliczu koronawirusa. Jak wspierać jego kondycję psychiczną?
Wspieranie kondycji psychicznej pracowników wciąż jest jednak w naszym kraju zjawiskiem rzadkim. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wsparcie zdrowia psychicznego pracowników może przybrać formę konsultacji online lub infolinii ze specjalistą.
 • Warto też przygotować menedżerów do rozpoznawania oznak kryzysu psychologicznego w zespole oraz do rozmowy na ten temat z pracownikami.
 • Innym rozwiązaniem opisywanym przez ekspertów Well.hr jest tworzenie w firmach grup wsparcia czy działania profilaktyczne.

Jeszcze przed wybuchem epidemii 45 proc. polskich pracowników oczekiwało od pracodawców wsparcia w zakresie profilaktyki problemów zdrowia psychicznego - wynika z badań Grupy BUPA.

Skala zainteresowania tego rodzaju wsparciem to efekt obciążeń poznawczych, z jakimi mamy do czynienia we współczesnym środowisku pracy, a także, z rosnącej w Polsce liczby osób z problemami o podłożu psychicznym. W ciągu ostatnich 10 lat statystyki notują wzrost liczby chorych na depresję o ok. 30 proc.

- Wynika to, z jednej strony, z rozpowszechnienia się tej choroby w naszym społeczeństwie, z drugiej natomiast, z mniejszej stygmatyzacji chorych. Rośnie świadomość, że depresja jest taką samą chorobą, jak każda inna i że można ją leczyć - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii.

Z przeprowadzonego w 2012 r. na zlecenie NFZ badania epidemiologicznego zaburzeń psychiatrycznych polskiego społeczeństwa (EZOP Polska) wynikało, że co czwarty Polak (23,4 proc.) będzie mieć w ciągu swojego życia problemy natury psychicznej, zaburzenia depresyjne, lękowe lub kłopoty z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Oznaczało to ponad 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym. Według - znacznie mniej optymistycznych - szacunków Instytutu Psychiatrii i Neurologii, już dziś prawie 8 mln osób (jedna czwarta społeczeństwa) cierpi w Polsce na różnego rodzaju problemy psychiczne. Obecna sytuacja może te problemy nasilać.

Na zagrożenie zwracają uwagę we wspólnym apelu, opublikowanym 12 marca tego roku, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Krajowy Konsultant w dziedzinie psychiatrii, pisząc: „lęk może przenosić się z osoby na osobę analogicznie jak wirus” oraz „osoby doświadczające na co dzień problemów dotyczących zdrowia psychicznego mogą być w obecnym czasie szczególnie podatne na nasilenie się odczuwanych problemów.”

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownik w obliczu koronawirusa. Jak wspierać jego kondycję psychiczną?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gosia Stankiewicz 2020-04-02 17:32:10

  Mój pracodawca dba o mnie i wykupił pracownikom ubezpieczenia na platformie Medipakiet. Świetna sprawa, a my czujemy się bardzo docenieni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA