Praca przy biurku zabójcza dla menedżerskiego kręgosłupa

• Ponad połowa Polaków cierpi na problemy z kręgosłupem.
• Przeciętny menedżer mało ćwiczy, pracuje głównie siedząc, a tylko 30 minut w pracy stoi.
• Menedżerowie są zestresowani, przemęczeni i zapracowani, dlatego spożywają posiłki przy biurku w nienaturalnie zgiętej pozycji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca przy biurku zabójcza dla menedżerskiego kręgosłupa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 lut 2016 13:34


Polski menedżer pracuje na co dzień w biurze. Siedząc. Długotrwała pozycja wymuszona, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, częste zaburzenia snu i ogólne przemęczenie, nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi.

Taki obraz pracownika kreśli badanie BUPA „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zrealizowane w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Australii w 2015 roku. Dodatkowo ponad połowa osób pełniących funkcje kierownicze ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała BMI. 

Czytaj też: Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

Dodajmy do tego wnioski z raportu "On Your Feet Britain, British Heart Foundation, 2015" a otrzymamy prawdziwie niepokojącą diagnozę. Jakie są tego powody?

Sprawdźmy. 30 minut - tyle statystycznie spędza osoba pracująca w biurze w pozycji stojącej. Dotyczy to 37 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Dodatkowo 50 proc. pracowników je swój lunch przy miejscu pracy. Rezultatem są częste bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

- 97 proc. schorzeń kręgosłupa ma przyczynę mechaniczną. Trzy z czterech osób skarży się na bóle pleców, przynajmniej raz w życiu. Szczególnie dotyczy to dolnej partii pleców, miednicy i kończyn dolnych. Wiele godzin spędzamy w pozycji wymuszonej, zazwyczaj siedząc. Właśnie wtedy nacisk wywierany na kręgosłup zwiększa się i jest aż 40 – 85 proc. większy niż w pozycji stojącej. Tak duże obciążenia i brak aktywności fizycznej sprzyjają bolesnym schorzeniom kręgosłupa – wyjaśnia Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

Fokus na tył po godzinach

Czy jest z nami aż tak źle? Okazuje się, że polski menedżer coraz częściej postanawia działać. Choć z badania TNS Polska wynika, że pod tym względem wypadamy zdecydowanie poniżej średniej europejskiej, Polacy chcą ćwiczyć. Niemal 1/3 uprawia sporty regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aneczka_81 2016-02-23 14:22:52

czy to znaczy, że jak nie jestem menedżerem, a pracuję przy biurku, to mój kręgosłup jest bezpieczny? Proszę, dajcie znać. bo właśnie siedzę i nie wiem co robić!