×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca na nocne zmiany szkodzi pracownikom

  • Autor: PAP/AT
  • 7 gru 2017 9:40

Osoby regularnie pracujące na nocne zmiany są bardziej narażone na tycie – wynika z analizy, która publikuje „Obesity Reviews”.

Praca na nocne zmiany szkodzi pracownikom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Osób regularnie pracujących na nocne zmiany jest ich na świecie około 700 mln.

• Praca w takim systemie zmiany zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości.

• Nie sprzyja też zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Chinese University of Hong Kong (Chiny), którzy przeanalizowali wyniki 28 badań na temat wpływu pracy zmianowej na zdrowie przeprowadzonych w latach 1999 - 2016.

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization - ILO), pracą na zmianę nocną określa się każdy rodzaj aktywności zawodowej, wymagający pracowania między północą a godziną 5.00 rano. Za pracę na zmiany uznaje się regularną pracę w nocy albo pracę w nocy naprzemiennie z pracą w dzień.

Na świecie prace zmianową wykonuje ok. 700 mln kobiet i mężczyzn, którzy reprezentują ok. 20 proc. globalnej siły roboczej.

Jak wyliczyli autorzy analizy, regularna praca na zmiany zwiększa ryzyko nadwagi lub otyłości średnio o 29 proc. Im dłużej wykonuje się prace zmianową, tym ryzyko przybierania na wadze jest wyższe.

Co ciekawe, osoby, które na stałe pracują na zmianę nocną są bardziej narażone na tycie, w porównaniu z osobami, które pracują naprzemiennie w dzień i w nocy. Ryzyko otyłości brzusznej, uważanej za szczególny czynnik ryzyka chorób serca i cukrzycy typu 2, było o 35 proc. wyższe u pracujących w nocy.

Czytaj też: Pracownicy tracą 40 godzin miesięcznie w korkach

Naukowcy podkreślają, że ich analiza nie dowodzi, iż między pracą zmianową a wyższym ryzykiem tycia istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Jednak eksperci komentujący te wyniki są przekonani, że tak właśnie jest.

Jak oceniła Connie Diekman z Washington University w St. Louis (Missouri, USA), niedobory snu są bez wątpienia przyczyną nadwagi i otyłości u osób pracujących na zmiany.

W badaniu jedynie 3 proc. pracowników zmianowych nadrabiało zaległości w wypoczynku nocnym w ciągu dnia, co oznacza, że znaczna większość spała za mało.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca na nocne zmiany szkodzi pracownikom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA