Praca dziennikarza: Zawód wysokiego ryzyka

W 2006 r. z powodu wykonywanej przez siebie pracy zginęło ponad 700 dziennikarzy. W latach 2013 i 2014 życie straciło 178 przedstawicieli prasy - alarmuje niemiecki komitet ds. UNESCO.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dziennikarza: Zawód wysokiego ryzyka

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

2 lis 2015 14:01


- Średnio co pięć dni dziennikarz ginie z powodu pracy, jaką wykonuje - podkreśla szef niemieckiego komitetu Wolfgang Schutz.

Gdzie jest nabardziej niebezpiecznie?

Z danych UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) wynika, że w ostatnich dwóch latach najbardziej niebezpiecznym regionem dla dziennikarzy stały się kraje arabskie, gdzie zginęło 54 reporterów, a następnie Ameryka Łacińska i region Karaibów (51 zabitych) oraz Azja i region Pacyfiku (30).

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa apeluje do państw zrzeszonych w tej organizacji, by zadbały o ściganie przestępstw przeciw dziennikarzom. - Kiedy dziennikarze są atakowani i giną podczas wykonywania swojej pracy, należy wykorzystać wszystkie dozwolone prawem środki w celu ujęcia i ukarania sprawców - zaznacza.

Okoliczności pozostają niewyjaśnione

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przypomniał niedawno, że tylko 7 proc. zabójstw dziennikarzy zostaje wyjaśnionych, a mniej niż jedno na 10 przestępstw wobec przedstawicieli prasy zostaje całkowicie wyjaśnione.

Od dwóch lat z inicjatywy UNESCO, 2 listopada na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.