Praca dla opiekunów osób starszych. Potrzebni mężczyźni

Chociaż większość opiekunów osób starszych to kobiety, to część seniorów chętniej widziałby mężczyznę na tym miejscu. Ich zdaniem lepiej nadają się do niektórych prac, a ich obecność jest mniej krępująca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla opiekunów osób starszych. Potrzebni mężczyźni

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

15 wrz 2015 14:37


Według danych GUS-u z 2012 roku około 80 proc. stanowisk związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną zajmowały kobiety. Tymczasem w wielu sytuacjach rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również panów.

Wbrew panującym stereotypom nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni posiadają odpowiednie predyspozycje i umiejętności do pracy jako opiekun osób starszych. Mężczyźni decydujący się na pracę w tym zawodzie świetnie się sprawdzają - wynika z obserwacji świadczącej usługi opiekuńcze firmy Care Experts. 

Jak podaje GUS, w 2012 roku około trzy czwarte stanowisk związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną zajmowały kobiety. Oznacza to, że na 445 pań pracujących w tym sektorze przypadało tylko 100 panów. 

Wytrzymałość i zdolność do szybkich reakcji

Tymczasem w wielu sytuacjach rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również panów. Jest tak szczególnie często w przypadku osób niesprawnych ruchowo czy leżących. Taki postulat zgłaszają również starsi mężczyźni, którzy wymagają opieki. 

W ich ocenie obecność opiekuna - mężczyzny byłaby często mniej krępująca, a równocześnie pozwoliłaby wspomóc ich żony w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych. Charakteryzuje ich też znaczna wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, jak również zdolność do szybkich reakcji. To cechy niezmiernie istotne w pracy opiekuna czy pielęgniarza. 

Wbrew stereotypom panowie doskonale sprawdzają się na stanowiskach opiekunów i pielęgniarzy. Jak sami podkreślają, wykonywanie tego zawodu to dla nich więcej niż zwykła praca. 

Jednym z powodów niskiego udziału procentowego mężczyzn w zawodzie opiekuna jest stereotypowe myślenie. Choć podział na zawody bardziej kobiece i bardziej męskie powoli się zaciera, nadal nie postrzega się kobiety jako elektryka czy operatora maszyn, a mężczyzny w roli dobrego opiekuna osoby starszej czy dziecka. 

- Spotkałem się z bardzo pozytywną reakcją otoczenia na zawód, który wykonuję. Usłyszałem również opinię, że jest to moje powołanie i myślę, że dużo w tym prawdy - mówi Arkadiusz Szyjkowski – opiekun Care Experts, na co dzień wspierający osoby starsze, chore i niesamodzielne w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej na warszawskim Nowolipiu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.