PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Powstanie nowy zawód medyczny? Ministerstwo ma plan

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 17:23

Trwają analizy nad wprowadzeniem do systemu ochrony zdrowia przedstawicieli zawodu, który wspierałby lekarzy w procesie terapii, racjonalizując wykorzystanie ich kompetencji - powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Powstanie nowy zawód medyczny? Ministerstwo ma plan
Trwają analizy, aby wprowadzić do systemu przedstawiciela zawodu, który wspierałby w procesie terapii lekarza (fot. fotolia)
REKLAMA

"Problem braku kadr medycznych był sygnalizowany 10, 15 lat temu. Już wówczas były przesłanki, by twierdzić, że za kilka, kilkanaście lat nastąpi bardzo trudna sytuacja kadrowa w ochronie zdrowia. Przez ten okres, można powiedzieć, że niewiele robiono, by zapobiec tej sytuacji" - oceniła podczas obrad XV Forum Rynku Zdrowia w Warszawie wiceminister.

Wskazała, że ostatnie lata to czas, kiedy te problemy stały się rzeczywistością i istnieją braki m.in. lekarzy, pielęgniarek czy ratowników. "Generalnie mamy niedobór pracowników w ochronie zdrowia. To nie jest tylko nasza domena, podobnie jest m.in. w wielu krajach Unii Europejskiej" - zauważyła wiceminister. Podkreśliła jednocześnie, że w ostatnich latach podjęte zostały działania, by odwrócić niekorzystny trend m.in. jeśli chodzi o braki lekarzy i pielęgniarek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zajęliśmy się tymi dwoma podstawowymi zawodami, bo tam było największe zagrożenie. Gdybyśmy w zawodzie pielęgniarki nie podjęli natychmiastowych działań, to za kilka lat mielibyśmy problem, prawdopodobnie musielibyśmy zamykać podmioty lecznicze" - oceniła. "W tej chwili przymierzamy się do innych działań, w stosunku do innych zawodów medycznych" - zadeklarowała.

Wiceminister mówiła, że do zwiększenia zainteresowania zawodami przyczynia się poprawa wynagrodzeń a także zwiększania ich atrakcyjności m.in. poprzez migrację kompetencji między poszczególnymi zawodami.

Czytaj też: Komunikacja z pacjentem jest istotna. Lekarze powinni uczyć się tego na studiach

"Wspólnie z departamentem kwalifikacji medycznych to analizujemy. Przygotowywane są akty prawne, które pozwalają wykorzystać w poszczególnych zawodach wiedzę i umiejętności nabyte w toku kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego, po to by racjonalnie wykorzystywać w systemie przedstawicieli każdego zawodu" - poinformowała Szczurek-Żelazko.

"Jest też kwestia powstawania zawodów medycznych, wprowadzenia ich do systemu, chociażby teraz mocno akcentowany opiekun medyczny. Kształcimy ich od wielu lat, a nie są wykorzystywani w systemie" - mówiła.

Jak dodała, są też propozycje dot. innych, nowych zawodów medycznych, które nie funkcjonują obecnie w systemie ochrony zdrowia.

"Trwają analizy, aby wprowadzić do systemu przedstawiciela zawodu, który wspierałby w procesie terapii lekarza. Niekoniecznie posiłkując się tradycyjnymi zawodami np. pielęgniarką czy ratownikiem. Chodzi o wypracowanie nowego zawodu, który byłby pomocny i pozwoliłby zracjonalizować wykorzystanie kompetencji lekarzy" - powiedziała Szczurek-Żelazko.

"Wiele zadań przed nami. Konkretne projekty przygotowujemy" - zadeklarowała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie nowy zawód medyczny? Ministerstwo ma plan

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA