Potrzebna nowa profesja - asystent lekarza chirurga

Potrzebę powstania nowej specjalności w pielęgniarstwie - asystenta lekarza chirurga, widzi profesor Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii. Profesor wylicza szereg korzyści, jakie mogłaby przynieść pomoc lekarzom ze strony tak wyspecjalizowanych pielęgniarek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebna nowa profesja - asystent lekarza chirurga

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia (Jacek Janik)

www.rynekzdrowia.pl

25 cze 2013 15:05


Najważniejsze z zalet takiego rozwiązania, to bardziej racjonalne wykorzystanie czasu pracy chirurgów i oszczędności.

Od 1965 roku specjalizacja pielęgniarki chirurgicznej asystującej lekarzowi istnieje w Stanach Zjednoczonych. Jej pojawienie się było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokospecjalistyczne zabiegi medyczne i szukanie w tym zakresie oszczędności.

Do zadań tak przygotowanych pielęgniarek należy przedmiotowe i podmiotowe badanie chorego, prowadzenie diagnostyki i terapii, ale także czynny udział przy zabiegach chirurgicznych w zakresie pierwszej lub drugiej asysty. Osoba spełniająca tę funkcję pracuje pod nadzorem i na odpowiedzialność lekarza.

Skuteczność i efektywność pracy pielęgniarek - asystenta chirurga w USA spowodowała, że po amerykański model sięgnęły także kraje europejskie. W 2001 roku rozpoczęto pilotażowy program w Holandii, rok później w Anglii, a w 2006 roku w Szkocji.

Dlaczego i nie u nas?

Kilka lat temu zainteresowany pomysłem utworzenia w kraju pilotażowego programu związanego z nową specjalnością pielęgniarską był nawet resort zdrowia. Pojawiło się jednak wokół niego wiele kontrowersji, dotyczących między innymi sposobu szkolenia i rekrutacji. Padały pytania - czy pielęgniarka chirurgiczna powinna ograniczyć się jedynie do roli asystenta chirurgicznego, czy też asystenta lekarza w szerokim znaczeniu tego słowa.

- Wówczas głównym kontestującym ten pomysł była Naczelna Izba Lekarska, która stwierdziła, że nowa specjalność jest zagrożeniem dla lekarzy. Obawiano się, iż asystujące pielęgniarki mogłyby okazać się, potocznie rzecz nazywając, łamistrajkami w sytuacjach zwalniania lekarzy czy ich niezatrudniania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Marian Zembala.

Dodaje, że w SCCS cztery osoby szkolenie takie przeszły i mimo, że nie posiadają oficjalnego certyfikatu, spełniają warunki - z punktu widzenia programu szkolenia - do wykonywania zawodu, jako asystent lekarza.

Jak przekazuje profesor, zainteresowane pomysłem jest w dalszym ciągu Ministerstwo Zdrowia.

W specjalnościach zabiegowych

- Pielęgniarstwa operacyjnego nie należy mylić z instrumentowaniem, z pielęgniarkami instrumentariuszkami. To chodzi o osobę posiadającą uprawnienia do uczestniczenia w zabiegu operacyjnym pod kierunkiem lekarza. Nowa specjalność ma być związana także z rozwojem zawodu pielęgniarki. Pielęgniarka towarzyszy pacjentowi przed operacją, w jej trakcie i później, w czasie dochodzenia do pełni zdrowia - wyjaśnia prof. Marian Zembala.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.