×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Potrzebna nam wojskowa służba zdrowia. Nie ma na co czekać

  • Autor: PAP/JP
  • 11 kwi 2022 10:46

Uwarunkowania geopolityczne Polski każą myśleć o Wojskowej Służbie Zdrowia jako odrębnym rodzaju sił zbrojnych - mówi dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak.

Potrzebna nam wojskowa służba zdrowia. Nie ma na co czekać
Wojskowa Służba Zdrowia byłaby odrębnym rodzajem sił zbrojnych (fot. Darkone/Wikipedia/CC BY-SA 2.5)
REKLAMA
  • Musimy dysponować rozwiniętymi zdolnościami reagowania kryzysowego - akcentuje profesor, wskazując m.in. na konieczność szkoleń z medycyny pola walki i przygotowanie odpowiednich struktur.
  • Gen. Gielerak w wywiadzie dla PAP mówi, że polski system ochrony zdrowia jest dziś na etapie - używając języka wojskowego - realizacji pilnej potrzeby operacyjnej, obejmującej m.in. nabycie zdolności do udzielania pomocy medycznej podczas konfliktu zbrojnego toczącego się na własnym terenie.
  • Szef WIM zwraca uwagę, że skuteczne pomaganie uchodźcom z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Ich stan i okoliczności w jakich się znaleźli wysoce uprawdopodabniają prognozę, że przynajmniej w początkowym okresie pobytu w Polsce statystycznie częściej będą wymagać interwencji medycznej, a za pewnik trzeba przyjąć, że w większości przypadków chorzy nie dysponują m.in. dokumentacją medyczną o zabiegach, procedurach diagnostycznych i lekach.

PAP: Inwazja Rosji na Ukrainę ma bezpośredni wpływ na wiele obszarów funkcjonowania naszego państwa, w tym także system ochrony zdrowia. Co należałoby zrobić, by właściwie odpowiedzieć na potrzeby imigrantów?

Gen. Grzegorz Gielerak: Odwołując się do swoich doświadczeń z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że prowadzenie opieki wobec tak wysoce specyficznej grupy jest wyzwaniem, które należy rozpatrywać w kategoriach opieki kompleksowej, obejmującej z jednej strony pomoc psychologiczną kierowaną zarówno do rannych, jak i opiekującego się nimi personelu, ale także unikalną wiedzę związaną z metodami bardzo często wieloetapowego oraz interdyscyplinarnego leczenia zabiegowego i zachowawczego.

W jakim kierunku powinny iść zmiany?

Zmiany są potrzebne, by polski system ochrony zdrowia, uzyskał zdolność szybkiej i skutecznej odpowiedzi na zagrożenia związane z konfliktem zbrojnym.

Z jednej strony to kwestia opracowania i realizacji w ramach szkolenia obowiązkowego programu kształcenia kadr medycznych w zakresie przeciwdziałania skutkom obrażeń pola walki. Z drugiej - przygotowanie struktur państwa do skutecznej odpowiedzi na wszelkie ryzyka związane z konfliktem zbrojnym.

Posiadanie odpowiednich rezerw materiałowych wraz z odwodami przeszkolonego personelu medycznego to jedne z priorytetowych obecnie zadań.

Polska powinna mieć Wojskową Służbę Zdrowia

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potrzebna nam wojskowa służba zdrowia. Nie ma na co czekać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA