PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada protest. Minister nie wie, o co chodzi

  • Autor: PAP/JS
  • 27 cze 2018 16:47

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada na najbliższy piątek (29 czerwca) "czarny protest". "Nie do końca wiem, jakie są powody tego protestu" – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada protest. Minister nie wie, o co chodzi
Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez dziennikarzy o zapowiedź piątkowego protestu podkreślił, że prowadzi dialog z różnymi środowiskami. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)
REKLAMA

Piątkowy protest pod hasłem "Czujemy się oszukani" ma polegać na tym, że zrzeszeni w porozumieniu diagności, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze będą pracowali w czarnych koszulkach lub z czarnymi opaskami na ramionach.

Matylda Kłudkowska z Porozumienia Zawodów Medycznych mówiła w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że hasło odnosi się przede wszystkim do pacjentów. "To pacjenci zostali oszukani. Mieli mieć m.in. lepszy dostęp do diagnostyki obrazowej, a tymczasem kolejki się wydłużyły. Średni czas oczekiwania wynosi 120 dni" - powiedziała. Dodała, że dotyczy to przede wszystkim onkologii. "Pacjenci nie mogą czekać" - podkreśliła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według niej oszukani czują się również pracownicy medyczni. "Minister Szumowski, kiedy rozpoczął urzędowanie, zapowiedział, że będzie prowadził dialog ze wszystkimi środowiskami medycznymi. Tymczasem wysyłamy listy i petycje, a minister nawet na nie nie odpowiada" - oznajmiła.

Monika Mazur, przewodnicząca Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Techników Radioterapii poinformowała, że w ostatnim czasie związek wysłał dwa pisma z prośbą o spotkanie z ministrem, ale nie doczekał się odpowiedzi.

Według Matyldy Kłudkowskiej w proteście wezmą udział pracownicy kilkuset szpitali, przychodni i sanatoriów. Zapowiedziała, że jeżeli protest nie przyniesie rezultatu, będzie zaostrzony. Oznajmiła, że Porozumienie domaga się przede wszystkim możliwości dialogu z ministrem zdrowia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez dziennikarzy o zapowiedź piątkowego protestu podkreślił, że prowadzi dialog z różnymi środowiskami. "Rozmawiałem z Porozumieniem Zawodów Medycznych, zresztą tak jak z większością związków zawodowych czy grup reprezentujących związki zawodowe, m.in. z fizjoterapeutami, diagnostami, ratownikami, pielęgniarkami, lekarzami, farmaceutami, farmakologami, właścicielami szpitali, pracodawcami, oczywiście także z dużymi związkami Solidarnością i OPZZ" - wskazał.

"Nie do końca wiem, jakie są powody tego protestu. Z doniesień medialnych wynika m.in., że protestują przeciwko zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. w 2024 r., a nie za trzy lata" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada protest. Minister nie wie, o co chodzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA