Ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy

• Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej.
• Niestety, jesteśmy również na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o zestresowanie pracowników.
• 54 proc. z nas odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

14 wrz 2016 11:07


72 proc. stresujących się pracowników niepokoi reorganizacja pracy i niepewność zatrudnienia. 66 proc. czuje się nadmiernie obciążonych służbowymi obowiązkami. 59 proc. pada ofiarą niedopuszczalnych zachowań, takich jak mobbing.

Z kolei 57 proc. przy wypełnianiu zadań nie może liczyć na wsparcie ze strony przełożonych i kolegów. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak część tej statystyki jesteśmy w stanie poprawić.

- Wiele zależy od naszej postawy. Tak naprawdę sporo nerwów niepotrzebnie fundujemy sobie sami. Jeśli przychodzimy spóźnieni, kłócimy się ze współpracownikami o drobiazgi i więcej czasu spędzamy na kawie lub papierosie niż przy biurku, to trudno spodziewać się wówczas dobrych wyników czy pochwał szefa. Takie zachowania utrudniają rozwój kariery i sprawiają, że często boimy się poprosić o podwyżkę, bo wiemy, ile grzechów mamy na sumieniu – zauważa business coach Irena Sowińska, dyrektor Instytutu Prosperity.

Czytaj też: Eichelberger: Stres odbiera ludziom inteligencję i możliwości twórcze

Aby nie martwić się brakiem czasu lub kiepskimi wynikami, po prostu skoncentrujmy się na pracy. - Planujmy zadania, zamiast działać w chaosie. Konsekwentnie realizujmy swój program dnia. Bądźmy asertywni. Szanujmy swój czas. Budujmy pozytywne relacje ze współpracownikami – radzi ekspertka.

Minimalizacja napięć to także wyzwanie dla menedżerów. Praca w miłej atmosferze jest efektywniejsza, dlatego firmom powinno zależeć, by taką tworzyć. Jak to robić? Przede wszystkim kadra zarządzająca musi wspierać, a nie wyłącznie kontrolować wyniki. Ważne jest również, aby stawiać pracownikom wymagania możliwe do zrealizowania, nagradzać sukcesy oraz odpowiednio motywować do działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2016-09-17 22:22:11

Co się dziwić, jak Milmex Systemy Komputerowe od 3 lat nie wypłaca wynagrodzeń>?!