Połowa nosicieli wirusa HIV w Polsce jest bezrobotna. RPO: To ostracyzm

Jak ocenia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, osoby z HIV/AIDS są narażone na ostracyzm i przykre konsekwencje w życiu osobistym i zawodowym. Zaznacza, że ich zwalnianie często jest niezgodne z konstytucją.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Połowa nosicieli wirusa HIV w Polsce jest bezrobotna. RPO: To ostracyzm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

1 gru 2015 19:14


Z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS RPO zwrócił uwagę, że zarażenie wirusem HIV nadal budzi nadmierne emocje społeczne, choć od momentu wybuchu epidemii AIDS w 1985 r. wiemy już wystarczająco dużo, aby pozbyć się uprzedzeń i stereotypów.

- Chorzy są stygmatyzowani, narażeni na ostracyzm i wykluczenie społeczne, niejednokrotnie też ponoszą przykre konsekwencje w życiu osobistym i zawodowym - ocenił Bodnar. Podkreślił konieczność stałego prowadzenia akcji edukacyjnych w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących dróg zarażenia oraz życia z wirusem HIV.

Dodał, że dzięki nowoczesnym terapiom antyretrowirusowym (ARV), dostępnym w ramach publicznej służby zdrowia, osoba zarażona może przez długie lata pozostawać w dobrym zdrowiu, nie rezygnując ze swoich aktywności.

Zostali zwolnieni niezgodnie z konstytucją

Rzecznik przypomniał też wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2009 r., w którym orzekł on, że uznanie funkcjonariusza policji za całkowicie niezdolnego do służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV, bez względu na jego stan zdrowia, jest niezgodne z konstytucją.

Bodnar zaznaczył, że wyrok ten został w pełni wykonany, a policjant, który zaskarżył swoje zwolnienie ze służby, do dzisiaj pracuje w policji jako technik kryminalistyki.

- Wyrok ten wskazuje, jaką rolę pełnić może TK w obronie praw osób słabszych, marginalizowanych oraz wykluczonych - ocenił.

Przypomniał też wyrok TK z 10 grudnia 2013 r., w którym, rozpatrując wniosek RPO, Trybunał stwierdził, że automatyczne uznawanie, że każdy nosiciel wirusa HIV, osoba chora na nabyte upośledzenie odporności (AIDS) lub przewlekłe zapalenie wątroby jest całkowicie niezdolna do służby w policji lub Państwowej Straży Pożarnej na jakimkolwiek stanowisku bez względu na stan zdrowia, jest niezgodne z konstytucją.

Wysokie bezrobocie wśród zakażonych

Bodnar podkreślił, że wraz z rozwojem i osiągnięciami medycyny powinna wzrastać świadomość społeczna i wiedza o HIV oraz AIDS. Zapewnił, że będzie kontynuować działania przeciw stygmatyzacji oraz marginalizacji osób zakażonych oraz chorych w życiu społecznym i zawodowym.

Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" w Światowym Dniu AIDS przypomniało badania opublikowane w grudniu 2011 r., z których wynika, że co piąty zakażony HIV w Polsce doświadczył wykluczenia z wydarzeń społecznych, a co trzeci był napastowany słownie i lżony.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

niebieski_kolnierzyk 2015-12-02 10:05:09

stan zdrowia pracownika, niezależnie od tego co mu dolega jest w głównej mierze sprawą pracownika a nie pracodawcy. Ponieważ jest to kwestia absolutnie prywatna i pracownik nie zgłasza faktu zarazenia ani firmom ubezpieczeniowym ani pracodawcy, zasadne bylo by przyjecie, ze powodem "bezrobocia" w przypadku osób zarażonych HIV moze byc albo niemoznosc swiadczenia pracy albo brak checi do jej wykonywania. co do tego drugiego powodu moze byc to uzasadnione w wyniku szoku spowodowanego samym wystapieniem zakazenia. warto pamiętac ze np w PL temat zakazenia wirusem HIV nadal jest tematem taboo