PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Podwyżki dla pracowników szpitali. W piątek ważne rozmowy

  • Autor: PAP/KO
  • 11 sie 2022 14:45

W piątek odbędzie się spotkanie Zespołu Trójstronnego i prezesa AOTMiT - przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Spotkanie będzie dotyczyć problemów szpitali z wypłacaniem podwyżek pracownikom ochrony zdrowia.

Podwyżki dla pracowników szpitali. W piątek ważne rozmowy
Na wzrost finansowania zgodnie z ustawą, która została przyjęta w Sejmie i Senacie, przeznaczono ponad 7,5 mld złotych (fot. shutterstock)
REKLAMA

Kraska pytany był w RMF FM o ostatnią nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc.

W ostatnich dniach dyrektorzy szpitali zaalarmowali jednak, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają bowiem środków na podwyżki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozmowy trwają

Wiceminister przekazał, że w czwartek w resorcie zdrowia odbywa się spotkanie z pracodawcami mające na celu omówienie sytuacji, a w piątek zaplanowane jest spotkanie Zespołu Trójstronnego oraz prezesa Agencji Ochrony Technologii Medycznej i Taryfikacji.

"Te pieniądze głównie są skierowane na podwyżki dla pracowników. Wiem, że sytuacja szpitali w tej chwili jest inna, bo jest zwyżka cen prądu, gazu, jest inflacja. Dyrektorzy na pewno myślą, że z tych pieniędzy, które trafią, także to wyrównają. To są pieniądze dedykowane głównie pracownikom i tego się trzymajmy" - powiedział. Jednocześnie dodał, że resort myśli także, żeby skutki związane z trudnościami gospodarczymi szpitalom wyrównać i dlatego prowadzone są rozmowy.

Czytaj też: Dodatkowe 350 mln zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w szpitalach

Wyjaśnił, że szpitale mające podpisane duże kontrakty są w dobrej sytuacji. W gorszej natomiast znajdują się szpitale mające mniejsze kontrakty i to do nich głównie zostaną skierowane ewentualne dodatkowe środki.

"Na wzrost finansowania zgodnie z ustawą, która została przyjęta w Sejmie i Senacie, przeznaczyliśmy ponad 7,5 mld złotych. To są duże pieniądze. Także ponad 2 mld złotych zostało przekazane na te skutki jak wzrost cen energii i inflację" - ocenił.

Wiceminister zdrowia pytany także o ustawę o modernizacji szpitali odpowiedział, że ustawa zostanie "gruntownie zmieniona". "Są duże zastrzeżenia do formy ustawy, w której została zaprezentowana, więc myślę, że będzie gruntownie przemodelowana" - wyjaśnił.

Nie doprecyzował, czy zostanie ona przedstawiona w tej kadencji Sejmu.

Kraska zapytany o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być przeznaczone na obszar zdrowia ocenił, że "piłka jest po stronie Unii Europejskiej" i "Polska nie może być traktowana jako państwa drugiej kategorii".

"Jeśli będzie taka sytuacja, że tych pieniędzy nie będzie, to będziemy musieli sobie dać radę" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżki dla pracowników szpitali. W piątek ważne rozmowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA