PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Po świętach strajk generalny w staszowskim szpitalu

Pielęgniarki ze szpitala w Staszowie (woj. świętokrzyskie) zapowiedziały zaostrzenie protestu. "W środę (19 kwietnia) po świętach rozpoczynamy strajk generalny" – oświadczyła szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Beata Uba.

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwi 2017 16:38
Po świętach strajk generalny w staszowskim szpitalu
Spór miedzy pielęgniarkami a dyrekcją placówki w Staszowie dotyczy podwyżek pensji. (Fot. Archiwum)
REKLAMA

• Do piątku (14 kwietnia) będzie trwał strajk rotacyjny w szpitalu. 

• W tej chwili ustalane są grafiki strajkowe na święta.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Po świętach wielkanocnych (19 kwietnia) pielęgniarki zapowiadają strajk generalny.

Spór miedzy pielęgniarkami a dyrekcją placówki dotyczy podwyżek pensji. Jesienią 2015 r. rozporządzenie ministra zdrowia gwarantowało pielęgniarkom podwyżkę cztery razy po 400 zł w ciągu kilku lat. Związek postulował, aby pieniądze te wpisać to podstawy wynagrodzenia, a nie - tak jak teraz - przekazywać je jako dodatek do pensji. W tej chwili wypłacana jest druga transza tej podwyżki, a łącznie podwyżka wynosi obecnie ok. 450 zł netto miesięcznie.

W trakcie sporu padały różne propozycje rozwiązania konfliktu. Dyrekcja szpitala zgodziła się ostatecznie, by wynegocjowane transze zostały włączone do podstawy wynagrodzenia, ale będą to kwoty brutto.

"Gdybyśmy przyjęły propozycje dyrektora skrzywdziłybyśmy najbardziej pielęgniarki, które długo pracują w tym szpitalu" - podkreśliła przewodnicząca związku.

"Pielęgniarka, która ma wysoki staż, ma dodatek za pracę w nocy i święta, z tej kwoty musiałaby mieć to odliczone i to, co zostaje - włączone do podstawy. Czyli pielęgniarka, która jest bez stażu, nie ma dyżurów nocnych i świątecznych, dostałaby więcej pieniędzy niż ta z 30-letnim stażem. Na to nie możemy się zgodzić" - zapewniła Uba.

Protestujące chcą też, aby dodatki dołączane do podstawy wynagrodzenia były jednakowe dla wszystkich pielęgniarek, bez względu na staż pracy.

Pielęgniarki staszowskiego szpitala zapowiedziały już zaostrzenie protestu. "Do piątku będzie trwał strajk rotacyjny. Jesteśmy jednak tak zdesperowane, ze zamierzamy walczyć dalej. W tej chwili ustalane są grafiki strajkowe na święta. A po nich w środę rozpoczynamy strajk generalny" - powiedziała przewodnicząca związku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po świętach strajk generalny w staszowskim szpitalu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA