Pielęgniarki z Olkusza protestowały przeciwko niskim płacom

Pielęgniarki z Nowego Szpitala w Olkuszu (Małopolskie) przyszyły w czwartek do pracy ubrane na czarno i przez dwie godziny milczały. W ten sposób protestowały przeciwko zbyt niskim płacom i za małej obsadzie pielęgniarskiej w placówce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki z Olkusza protestowały przeciwko niskim płacom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 cze 2013 14:27


Od 7 lutego br. Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych pozostaje w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala. "Najważniejsze, czego żądamy to bezpieczeństwo pracy pielęgniarek i bezpieczeństwo pacjentów" - powiedziała PAP Grażyna Gaj przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) w olkuskim szpitalu. Zdaniem związku pielęgniarek jest w tej placówce za mało.

"Drugi postulat dotyczy podwyżki płac. Mamy najniższe wynagrodzenia w Małopolsce - podstawa to 1650 zł brutto. Żeby więcej zarobić pielęgniarki biorą nocne i świąteczne dyżury. Trzeci postulat dotyczy funduszu socjalnego - ten jest już realizowany" - dodała.

Gaj podkreśliła, że strajk ostrzegawczy nie był skierowany przeciwko pacjentom. "Pacjent miał przy sobie pielęgniarkę, nie mógł z nią porozmawiać, ale obok był lekarz, więc można powiedzieć, że opieka była wzmożona" - powiedziała Gaj.

Zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu w komunikacie z 25 czerwca zapewnił, że zależy mu na dialogu z pracownikami. Jak poinformował, ostatnie spotkanie ze związkowcami zakończyło się uzgodnieniem, że kolejne rozmowy odbędą się w połowie lipca.

"Dlatego z niepokojem przyjęliśmy informację, iż mimo prowadzonych z udziałem mediatora rozmów, zarząd OZZPiP zdecydował o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego. Uważamy, że jakakolwiek forma protestu w szpitalu powoduje niepokój pacjentów, a naszym zadaniem tzn. pracowników i zarządu jest dbanie o ich dobro" - napisano w komunikacie.

Niepubliczny ZOZ Nowy Szpital w Olkuszu działa od 1 stycznia 2010 r. W placówce są oddziały stacjonarne, poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne, zespoły wyjazdowe oraz prowadzona jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.