PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pielęgniarki walczą pod Sejmem o wyższe pensje

  • Autor: PAP/JP
  • 22 cze 2022 12:27

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok podczas konferencji przed Sejmem zaapelowała do posłów o przyjęcie senackich poprawek do noweli ustawy o płacach w ochronie zdrowia. Dodała, że poprawią one także jakość leczenia pacjentów.

Pielęgniarki walczą pod Sejmem o wyższe pensje
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
  • W środę sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
  • Następnie poprawki zaproponowane przez Senat przegłosuje Sejm.
  • Przed godziną 11.00 przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok podczas konferencji odczytała stanowisko związku i zaapelowała do posłów o przyjęcie senackich poprawek.

Przed gmachem Sejmu w środę rozpoczął się protest pielęgniarek organizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Na prezentowanych banerach protestujący mają nazwy regionów Polski, z których przyjechali. Na transparentach dominują hasła: "Poprawki Senatu to poprawa warunków opieki nad pacjentami" czy też "Godna płaca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu". Ulica Wiejska z obu stron jest zablokowana.

Przed godziną 11.00 przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok podczas konferencji odczytała stanowisko związku i zaapelowała do posłów o przyjęcie senackich poprawek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczyła, że najważniejsze z nich, które powinny zostać przyjęte, dotyczą m.in. bezzwłocznego uznawania przez pracodawców podwyższania kwalifikacji przez pracowników; wprowadzenia zasady, że ustalenie nowego wynagrodzenia następować będzie każdorazowo od następnego miesiąca, w którym pracownik udokumentuje uzyskanie wyższych kwalifikacji czy też wprowadzenie do ustawy przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników.

"Poprawki nie wywołują skutków finansowych dla budżetu państwa i mieszczą się w środkach przewidzianych w ogólnych skutkach regulacji" - podkreśliła.

Przewodnicząca wyjaśniła, że OZZPiP zabiegał o takie zmiany od początku procesu legislacyjnego. "Uważamy, że przyjęcie przez Sejm tych poprawek Senatu będzie krokiem w kierunku poprawy jakości i leczenia pacjentów poprzez godne traktowanie pracowników ochrony zdrowia" - zaznaczyła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki walczą pod Sejmem o wyższe pensje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA