Pielęgniarki tracą pieniądze przez błędy eWUŚ

Pielęgniarki tracą finansowo z powodu błędów systemu informatycznego eWUŚ .
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki tracą pieniądze przez błędy eWUŚ

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

6 maj 2015 14:05


Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych poprosiła ministra zdrowia oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o usprawnienie systemu informatycznego eWUŚ. Jak twierdzą pielęgniarki rodzinne prowadzące grupowe praktyki, z powodu błędnych wskazań - tzw. czerwonych peseli - na listach, tracą finansowo.

Problem dotyczy pielęgniarek i położnych prowadzących własną działalność gospodarczą, podpisujących kontrakt z NFZ.

Nagminne, jak zaznaczają pielęgniarki i położne, jest wskazywanie przez system eWUŚ statusu pacjenta nieodpowiadającego prawdzie.

"Przykładem takiego funkcjonowania systemu jest uwzględnienie jako osób nieubezpieczonych pacjentów podlegających w rzeczywistości świadczeniom rehabilitacyjnym lub pacjentek na urlopie macierzyńskim" - informowały w piśmie do Ministerstwa Zdrowia i NFZ pielęgniarki z grupowej praktyki pielęgniarek rodzinnych w Pieckach, występujące w imieniu Związku Pracodawców Pielęgniarek i Położnych Warmii i Mazur.

Ile tracą?

Jak dodawały, w takim wypadku udzielają świadczeń, ale w wyniku błędów w systemie eWUŚ koszty obciążają samych świadczeniodawców.

Z doświadczeń Spółki Partnerskiej Pielęgniarek Rodzinnych w Pieckach wynika, że błędne wskazywanie w systemie osób nieuprawnionych do świadczeń dotyczy od 10 do 15 proc. liczby pacjentów z list.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.