Pielęgniarki są narażone w pracy na agresję. Panuje na to ciche przyzwolenie

- Personelowi robi się zdjęcia w czasie pracy, kręci filmy, aby potem zrobić sensację. W społeczeństwie panuje ciche przyzwolenie na takie agresywne zachowanie ze strony pacjentów wobec personelu medycznego - mówi Grażyna Gaj, przewodnicząca związku pielęgniarek przy Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki są narażone w pracy na agresję. Panuje na to ciche przyzwolenie

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

6 sie 2016 12:19


W rozmowie z "Gazetą Krakowską" przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie przypomina incydent z lipca, podczas którego pielęgniarka z chrzanowskiego szpitala została poturbowana przez pacjenta.

Ponad 80-letni pacjent, który został przyjęty na oddział kardiologiczny nie stosował się do poleceń personelu. Był agresywny. Zaczął szarpać się z pielęgniarkami, a następnie kopnął jedną z nich. Trafiła na SOR, gdzie została do następnego dnia na obserwacji. Wcześniej miała już problemy zdrowotne, dlatego mocno ucierpiała.

Według Grażyny Gaj, pielęgniarki często spotykają się w swojej pracy z agresją słowną i fizyczną. Najczęściej problem dotyczy osób będących pod wpływem alkoholu, środków odurzających, ale często też bez przyczyny, by wyładować swoje frustracje za np. zły system opieki zdrowotnej, zbyt długie czekanie w kolejce do lekarza, itp.

Podaje, że panuje ciche przyzwolenie na agresywne zachowanie ze strony pacjentów wobec personelu medycznego. Tłumaczy się to tym, że osoba jest chora, zestresowana i może sobie pozwolić na więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

piel. 2016-08-20 09:38:55

Do gościa- zatrzymałeś się w czasach komuny ?

gosc1 2016-08-18 21:59:03

Pacjenci to z reguły schorowani ludzie. Wymagają troski, opieki i trochę zainteresowania z waszej strony. Niestety tak nie jest. Pierwsze trzeba wypić kawę a później.....no cóż, to się okaże :( Dlatego też nie chodzę po lekarzach.

fffffffff 2016-08-07 18:48:56

Pracuję w przychodni i sie zgadzam. Pacjenci są agresywni, kłótliwi i roszczeniowi. Za jakiś czas nie bedzie miał was kto leczyć, bo ani zarobki ani zachowanie pacjentów nie zachęca.