×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk

  • Autor: PAP
  • 6 lis 2022 14:03

Po raz pierwszy w historii brytyjskie pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk płacowy - przekazano w niedzielę. Organizacja pielęgniarek domaga się podwyżek pensji o 5 punktów proc. powyżej inflacji.

Pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk
Wynagrodzenie początkowe dla pielęgniarek w Anglii wynosi obecnie nieco ponad 27 tys. funtów brutto rocznie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

W tym tygodniu 300 tys. członków organizacji pielęgniarek, Royal College of Nursing (RCN), zakończyło głosowanie na temat tego, czy podjąć ogólnokrajowy strajk. Wprawdzie jego wyniki zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni, ale władze mówią, że już widać zdecydowaną przewagę głosów za strajkiem. Dokładny charakter protestu, który może się zacząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, nie został jeszcze ogłoszony.

"Ogromna liczba personelu - zarówno doświadczonego, jak i nowo przyjętego - decyduje, że nie widzi dla siebie przyszłości w zawodzie pielęgniarskim, który nie jest ceniony ani traktowany sprawiedliwie. Nasza akcja strajkowa będzie tak samo dla pacjentów, jak i dla pielęgniarek - mamy ich wsparcie w tym" - powiedziała Pat Cullen, sekretarz generalna RCN. Organizacja wskazuje, że na stanowiskach pielęgniarskich są rekordowe wakaty, a w minionym roku z zawodu odeszło 25 tys. osób.

RCN domaga się podwyżki płac o 5 punktów proc. powyżej wskaźnika inflacji mierzonej jako wzrost cen koszyka dóbr i usług, która obecnie wynosi ponad 12 proc., ale w żadnej części kraju personel medyczny nie dostał aż tyle. W Anglii i Walii pracownicy publicznej służby zdrowia, w tym pielęgniarki, otrzymali średnio 4,75 proc. więcej, z dodatkiem dla najmniej zarabiających. W Szkocji początkowo oferowano podwyżkę o 5 proc., ale zmieniono to na ryczałt w wysokości nieco ponad 2200 funtów, co daje trochę ponad 8 proc. w przypadku początkującej pielęgniarki. W Irlandii Północnej pielęgniarki nie otrzymały jeszcze żadnych podwyżek.

Według analiz RCN, średnia realna pensja pielęgniarek, czyli uwzględniająca inflację, spadła w latach 2011-2021 o 6 proc., podczas gdy w całej gospodarce o 4,6 proc. Wynagrodzenie początkowe dla pielęgniarek w Anglii wynosi obecnie nieco ponad 27 tys. funtów brutto rocznie, wzrastając do prawie 55 tys. funtów dla tych z najdłuższym stażem. Jak dodaje RCN, średnia płaca dla pełnoetatowej pielęgniarki wyniosła w zeszłym roku nieco powyżej 32 tys. funtów, co jest zbliżone do średniej płacy w całej gospodarce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA