PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Pielęgniarki protestują przeciwko "legalizacji przymusu pracy"

  • Autor: PAP/JP
  • 16 wrz 2022 16:04

Kilkaset pielęgniarek i pielęgniarzy zebrało się w piątek przed gmachem parlamentu w proteście przeciwko rządowej ustawie „o bezpieczeństwie pacjentów”. Specustawa, przewidująca m.in. ograniczenie prawa do strajków, czy nakazująca powrotu do łóżek pacjentów pod groźbą kary grzywny, ma zostać przegłosowana w parlamencie w poniedziałek.

Pielęgniarki protestują przeciwko "legalizacji przymusu pracy"
Pielęgniarki domagają się wyższych wynagrodzeń i systemowego rozwiązania problemu braku personelu w placówkach medycznych i opiekuńczych (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Nie ma zgody na przymus pracy"; "Pieniądze albo życie", "Bez nas ludzie umieraliby codziennie"; "Wkrótce była już pielęgniarka"; "Gdzie jest Sanna?" - z takimi hasłami pielęgniarki wyszły w proteście na ulice Helsinek.

Pielęgniarki domagają się wyższych wynagrodzeń i systemowego rozwiązania problemu braku personelu w placówkach medycznych i opiekuńczych. Walkę o poprawę warunków pracy rozpoczęły już w styczniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Pielęgniarki pokrzywdzone przez nowe przepisy. "Opieka przestanie funkcjonować"

Na początek przyszłego tygodnia w kilku regionach kraju planowana była akcja protestacyjna na oddziałach intensywnej opieki medycznej, ale w środę sąd w Helsinkach zakazał strajków, pod groźbą grzywny w kwocie miliona euro, nałożonej na każdą z organizacji związkowych. Sędziowie zgodzili się z władzami okręgów szpitalnych, że strajk na oddziałach byłby zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów, co jest wartością nadrzędną.

Po tym werdykcie związkowcy odwołali akcję, ale zagrozili składaniem zbiorowych wypowiedzeń przez personel.

Czytaj też: Lekarze i pielęgniarki powinni sypiać w pracy

Premier Sanna Marin, liderka socjaldemokratów przyznała w czwartek, że mimo orzeczenia sądu kontrowersyjna ustawa "jest niezbędna i będzie procedowana", ponieważ - jak przyznała - jest ryzyko, że "życie i zdrowie ludzi może być zagrożone".

Przeciwna wprowadzeniu ustawy z najostrzejszymi przepisami jest część partii koalicyjnych: Związek Lewicowy (VAS) i "Zieloni". Według doniesień prasy - dzięki naciskom polityków tych ugrupowań - z ostatecznej wersji ustawy mają zostać usunięte przepisy o grzywnach wymierzonych bezpośrednio w pojedynczych członków personelu, którzy zaczęliby strajkować lub zwolnili się z pracy. Kary mają zostać przeniesione na organizacje związkowe. Ponadto regionalne władze administracyjne mogłyby co najwyżej dwukrotnie zakazać tymczasowo strajków.

Jak szacuje helsińska policja, w piątkowej demonstracji pielęgniarek udział wzięło ok. 600 osób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki protestują przeciwko "legalizacji przymusu pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA