PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pielęgniarki pod specjalnym nadzorem. Chcą uwolnienia zawodu

Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku zaznacza, że współczesne pielęgniarki i położne to osoby doskonale wykształcone, na poziomie minimum licencjackim. Mimo to niektórych czynności nie mogą wykonywać samodzielnie.

Pielęgniarki pod specjalnym nadzorem. Chcą uwolnienia zawodu
Pielęgniarki w czasie kształcenia nabywają cały szereg umiejętności (fot.Fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Kończymy studia magisterskie, jesteśmy specjalistkami po kursach w wielu dziedzinach medycyny, mamy umiejętności potwierdzone dyplomami, a nadal wielu czynności nie możemy wykonywać samodzielnie, dopóki nie znajdą się one w stosownym rozporządzeniu - podkreślają pielęgniarki i apelują o rzeczywiste uwolnienie zawodu.

Zdobywane przez pielęgniarki wykształcenie jest zgodne z podstawą programową, która jest opracowana i zatwierdzona przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - instytucję działającą na rzecz i z ramienia Ministerstwa Zdrowia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nie rozumiem, dlaczego od lat jest tak, że resort zdrowia daje nam możliwości kształcenia się, oparte o bardzo szczegółowe programy, z których wynika jakie umiejętności posiadamy, a mimo tego wciąż po ukończeniu kształcenia mamy jedynie umiejętności wynikowe. Potrafimy wykonywać szereg rzeczy, ale nie możemy ich robić, chyba że pod nadzorem lekarza - zaznacza Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

Jak dodaje, to tak, jakby lekarz, który zdobył dyplom i zdał egzaminy, nie mógł leczyć bez nadzoru. Jest po szkole, ma umiejętności, ale nie może nic robić dopóki ta umiejętność nie zostanie zatwierdzona stosownym rozporządzeniem.

- Musimy pamiętać, że zdobyte wykształcenie równa się umiejętność. Gdyby pielęgniarka nie potrafiła robić rzeczy, które są w podstawie programowej po prostu nie ukończyłaby studiów - wyjaśnia Czarnecka.

Zdanie to podziela Marzena Olszewska-Fryc, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki Szpitala im. M. Kopernika Copernicus w Gdańsku, która podkreśla, że pielęgniarki w czasie kształcenia nabywają cały szereg umiejętności.

Dodatkowo średnia wieku pielęgniarek wynosi 51 lat. Oznacza to że zdecydowana większość z nich samodzielnie wykonywała wiele czynności już dawno codziennie - zanim nie zaczęto regulować zawodu stosownymi rozporządzeniami.

Więcej czytaj na Rynekzdrowia.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki pod specjalnym nadzorem. Chcą uwolnienia zawodu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA