Pielęgniarki nie chcą pracować w zawodzie bo za mało zarabiają

- W najbliższych czasie można spodziewać się odejścia z zawodu ok. 70 tys. pielęgniarek - poinformował wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki nie chcą pracować w zawodzie bo za mało zarabiają

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 kwi 2015 9:55


Tylko 33 proc. osób, które uzyskują wykształcenie pielęgniarskie, podejmuje pracę w zawodzie; główną przyczyną tego stanu jest to, że proponowane wynagrodzenie często wydaje się pielęgniarkom zbyt niskie - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.

Cieślukowski odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Zjednoczonej Prawicy o realizację przez rząd postulatów pielęgniarek i położnych w związku z planowanym przez nie na maj strajkiem ostrzegawczym.

Wiceminister zapewnił, że problemy środowiska pielęgniarek i położnych są przedmiotem "nieustannej troski resortu".

Odejdzie 70 tys. pielęgniarek

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w kraju zatrudnionych jest ponad 245 tys. pielęgniarek i położnych i liczba ta praktycznie nie zmienia się od 2007 r. Podkreślił, że także bezrobocie w tej grupie zawodowej jest niskie i nie przekracza 6 tys. osób. "A zatem, na chwilę obecną, to zatrudnienie jest stabilne" - powiedział.

Czytaj też: Gowin: Pielęgniarki mają rację, powinny być odpowiednio wynagradzane

Zastrzegł jednak, że struktura wiekowa tej grupy zawodowej wskazuje na to, że w czasie najbliższych 10 lat można spodziewać się odejścia z zawodu ok. 70 tys. osób.

Wiceminister podkreślił, że obecnie tylko ok. 33 proc. osób wykształconych w tym kierunku bezpośrednio po studiach podejmuje pracę w zawodzie, a zasadniczą przyczyną tego stanu jest to, że proponowane wynagrodzenia "często wydają się pielęgniarkom zbyt niskie".

Przytoczył przy tym dane z ankiet, które MZ corocznie przeprowadza w zakładach opieki zdrowotnej, z których wynika, że średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarki i położnej specjalistki w pierwszym miejscu pracy w 2014 r. wyniosło 3696 zł, starszej pielęgniarki i położnej - 3314 zł, a pozostałych pielęgniarek i położnych, które wchodzą do zawodu - 2971 zł.

"Pielęgniarki w swoich postulatach często odnoszą się do średniego wynagrodzenia w gospodarce, które wynosi ponad 3900 zł. W tym kontekście wynagrodzenia we wszystkich grupach zawodowych są niższe. Natomiast czy one są znacznie niższe, czy są rażąco niższe, to jest kwestia naszej wspólnej oceny i wyciągnięcia wniosków" - dodał.

Ministerstwo prowadzi negocjacje z pielęgniarkami

Zaznaczył, że w jego ocenie także skala emigracji pielęgniarek za granicę nie jest masowa. Jak powiedział, od maja 2004 r., tj. od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, do końca ub.r. izby pielęgniarskie wydały niewiele ponad 18 tys. zaświadczeń na potrzeby uznawania kwalifikacji zawodowych w UE.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

13 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pragmatyk 2015-04-27 08:19:40

Po komentarzach widać że cześć Pielęgniarek lubi pracować za byle co. (Pielęgniarki i połoźne nie pracują bo nie ma dla nich pracy Ciechanów,dajcie netto 2000 bez dyźurów św i chętne się znajdą ) albo (do Nas jak ktos przyjdzie po studiach ma 2100 zł BRUTTO a STARSZA PIELEGNIARKA ma 2400 zł BRUTTO - Warszawa) te kwoty są żenujące. ale jesteście sobie winne. Trzeba walczyć o swoje dobro a nie narzekać. Sposób wyliczania średnich zarobków z artykułu ktoś już podał: (Każdy kto miał do czynienia ze statystyką wie że wystarczy ułamek osób zarabiających więcej (np oddziałowe) i średnia rooośnie. "Średni dochód pracowników nie odzwierciedla typowego dochodu dla analizowanych danych. podsumowując wypowiedź wiceministra: nie martwcie się, pielęgniarki maja świetne płace dobre warunki, nie wiadomo o co im chodzi. Ponegocjujemy i jakoś to będzie jak zwykle weźmiemy je na przeczekanie. A tak wylicza się średnie wynagrodzenie: "Miesięczne dochody 11-tu osób wynoszą (w zł.): 2000 dla czterech osób, 2500 dla czterech osób, 3500 dla dwu osób, oraz 19000. "Średnie wynagrodzenie tej grupy osób to: X=(4x2000+4x2500+3x3500+19000)=4000 Zatem 10 osób spośród 11-tu ma dochód mniejszy od obliczonego średniego dochodu. Średni dochód pracowników nie odzwierciedla "typowego" dochodu dla analizowanych danych. Mówimy, że średnia jest wrażliwa na obserwacje odstające (tzn. znacznie mniejsze lub znacznie większe od większości obserwacji); pjwstk)

justa702 2015-04-25 18:16:41

Te Srednie wynagrodzenia nie wiem skąd się biorą, ale na rękę pielęgniarka z 10 letnim stażem pracy dostaje 1445, 69 zł, i jak to się ma do tych cyferek, niech w buty sobie napchają ich ankiety

j 2015-04-25 17:07:38

Powiem tak: wciąż szykujemy się nieodwołalnie do wyjazdów, jedni pobrali już zaświadczenia, sprawdzili paszporty, inni zrobią to lada moment, bo już nie chodzi nam o to, że trudno nam żyć z wypłaty, łożyć na dzieci, ale za chwilę dostaniemy nędzną emeryturę za którą nie będziemy mogli się leczyć ( a kręgosłupy mamy mocno pochorowane). I z tym wyjazdem chodzi o to, by sobie podnieść tą emeryturę, w Polsce nie mamy już na to szans, a za granicą zrobimy to leciutko z uśmiechem na ustach, bez chorób, z pięknymi wczasami za 5-10 lat pracy..