Pielęgniarki nadal walczą o podwyżki. Będzie kolejne białe miasteczko?

Domagające się podwyżek płac pielęgniarki i położne uznały, że rozmowami z obecnym rządem już nic nie wskórają. Na wtorkową (4 sierpnia) konferencję przed Sejmem zaprosiły więc m.in. polityków opozycji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki nadal walczą o podwyżki. Będzie kolejne białe miasteczko?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wojciech Kuta, KL/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

4 sie 2015 10:24


Szukanie wsparcia u polityków różnych opcji tuż przed wakacyjną przerwą w pracach parlamentu i w ogniu kampanii wydaje się posunięciem racjonalnym, ale też świadczącym o coraz większej determinacji środowiska pielęgniarskiego.

W poniedziałek (3 sierpnia) pielęgniarki ponownie spotkały się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Niczego nie uzgodniono.

Pat w rozmowach i propozycje 

Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała Rynkowi Zdrowia, że w poniedziałek pielęgniarki przyniosły do resortu swój projekt porozumienia. - Jak zostanie przyjęty? Tego jeszcze nie wiemy. Liczymy, że na odpowiedź nie będziemy musiały długo czekać. W końcu nasze postulaty są dobrze znane - komentuje.

Przypomnijmy, że OZZPiP domaga się 1500 zł podwyżki dla wszystkich pielęgniarek oraz wpisania ich w system świadczeń kontraktowanych przez NFZ.

- Obecnie lekarze są świetnie umocowani w systemie, wiadomo ilu ma być zatrudnionych na danym oddziale. W przypadku braku takich zapisów w odniesieniu do pielęgniarek dochodzi do sytuacji, w których dyrektorzy szpitali oszczędzają na zatrudnieniu tego personelu, który tym samym zaczyna być nadmiernie obciążony - stwierdziła.

28 lipca na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczący podwyżek dla pielęgniarek i położnych.

Zawarto w nim przejściowy mechanizm uzyskiwania środków finansowych na usługi pielęgniarskie i położnicze. Ma obowiązywać od 1 września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. Średni wzrost wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wyniósłby 300 zł w przeliczeniu na etat.

OZZPiP na takie rozwiązania się nie zgadza i wytyka resortowi zdrowia brak propozycji finansowych na kolejne lata. Dargiewicz przypomina że  zakładowe organizacje związkowe OZZPiP są w sporach zbiorowych z pracodawcami, co daje możliwość prowadzenia akcji protestacyjnych i strajkowych.  

Według wcześniejszych zapowiedzi związku, we wrześniu miałby zostać przeprowadzony strajk generalny pielęgniarek i położnych.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Joanna 2015-08-04 22:06:33

Do protestu dołączą diagności laboratoryjni

pielęgniarka 2015-08-04 20:57:52

Dość Wieloletnich rozmów tępe pielęgniarki kiedy pojmą że tylko strajk do osiągnięcia celu!!!

pielegniarka 2015-08-04 16:31:37

czy te podwyzki dotycza rowniez prywatne kliniki ?