Pielęgniarki będą strajkować, ale nie odejdą od łóżek pacjentów

- Od łóżek nie odejdziemy. Pokażemy, jak strajkuje się w Polsce - powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce Grażyna Gaj.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki będą strajkować, ale nie odejdą od łóżek pacjentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 wrz 2015 20:35


- W tej chwili mamy gotowość strajkową w szpitalach. Jutro pokażemy, jak zaczynamy ten strajk w Polsce. Mówimy dość. Wszyscy z nas kpią - powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce Grażyna Gaj.

- Od łóżek nie odejdziemy. Pokażemy, jak strajkuje się w Polsce - dodała szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce pytana o formę protestu. - Pacjentów nie zostawimy, bo jesteśmy bardzo empatyczni. Musi to dotknąć tych, którzy rządzą, a nie pacjenta. Pacjenta to na pewno nie zaboli - zapewniła. 

Rozmowy ze stroną rządową

Na wtorek (22 września) zaplanowano rozmowy środowiska pielęgniarek i położnych z ministrem zdrowia. Godzinę przed ich rozpoczęciem związek ma ogłosić decyzję w sprawie dalszej formy akcji protestacyjnej. 

Środowisko pielęgniarek domaga się 1500 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia - w trzech transzach po 500 zł przez 3 lata. Podczas wrześniowego protestu w Warszawie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zembala zaproponował podwyżki dla pielęgniarek i położnych o 1600 zł w ciągu czterech lat; zadeklarował też gotowość do negocjacji. 

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk powiedziała w Krakowie, że Rada popiera wszelkie działania na rzecz poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych.

- Uszanujemy i poprzemy stanowisko związku zawodowego - mówiła. - Nie zasiądziemy do rozmów, jeżeli jedna ze stron powie, że nie rozmawia - powiedziała Rogala-Pawelczyk. Jak zaznaczyła "317 tys. pielęgniarek i położnych jest razem". 

Kampania "Ostry dyżur"

W poniedziałek (21 września) w Krakowie prezentowano kampanię "Ostatni dyżur" i raport Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dotyczący sytuacji tej grupy zawodowej. Wynika z niego m.in. że do roku 2022 r. na emeryturę przejdzie ok. 54 tys. pielęgniarek i położnych, których według prognoz, jeśli utrzyma się obecne tempo wchodzenia młodych osób do zawodu i oferowane warunki pracy, nie będzie miał kto zastąpić. Średnia wieku pielęgniarek to 48 lat. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-09-22 13:57:22

i bardzo dobrze, POPIERAM ! RZĄDZIE PO/PSL ZACZNIJ TRAKTOWAĆ POWAŻNIE LUDZI PRACY !